Britanya’nın Avrupa Birliği ülkelerine ihracatı ocak ayında yüzde 19,3 düşüşle 6,1 milyar avroya indi. Avrupa Birliği’nden yapılan ithalatta da ocak ayında yüzde 21,6 gerileme meydana geldi.

Britanya Ulusal İstatistik Kurumunun (ONS) verilerine göre, Britanya’nın AB’den ayrılması anlamına gelen Brexit, ekonomiyi tam alnından vurdu ve fiyat ve hacim bakımından 1997’den bu yana bir ayda meydana gelen en önemli düşüş gözlendi.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

ONS’un dış ticarete ilişkin yayımladığı rakamlar, “AB’den çıkıştan sonraki geçiş dönemiyle ilgili açıklanan ilk dış ticaret rakamları” oldu ve dış ticaretin azalmasında Covid-19 önlemlerinin ve uluslararası ticarette oluşan aksaklıkların da payının olduğuna dikkat çekildi.

ONS, ocak ayındaki rakamların düşük çıkmasının bir sebebinin de, dış ticaretin artış halinde olduğu kasım ve aralık aylarıyla karşılaştırılması olduğunu kaydetti. 

Brexit, tam anlamıyla 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girdi ve dış ticaret üzerinde olumsuz etkide bulundu. Özellikle küresel salgına ilişkin önlemler, ocak ayında getirilen seyahat kısıtlamaları, siparişlerin sevkiyatında meydana gelen gecikmeler gibi unsurlar nedeniyle zaten sıkıntı yaşanan limanlarda yığılmalara yol açtı.

Bu aksaklıklara ek olarak, Brexit’in yol açtığı idari formaliteler, ek maliyet ve vergiler de Britanya ile AB arasındaki ticarette yeni sıkıntılara sebep oldu. 

AJ Bell yatırım platformundan ekonomist Danni Hewson, “Dış ticaretin gerilemesi biraz da stok birikmesine, AB’den ayrılmanın ilk anda getirdiği sorunlara ve pandemi önlemlerine bağlanabilir ama çok açıktır ki Brexit süreci sorunsuz olmaktan çok uzak” dedi.

 Hewson, “Piyasalar, şimdiki aksaklıkların uzun vadeli sorunlar haline dönüşüp dönüşmeyeceğini yakında izleyecektir” diye ekledi.