Dün akşam saatlerinde İstanbul'un en kalabalık caddelerinden birisi olan Taksim İstiklal Caddesi'nde yaşanan bombalı saldırının ardından 6 kişi hayatını kaybederken 81 kişi de yaralandı. Henüz tedavileri devam eden yaralıların bir kısmının ise durumu ciddiyetini koruyor. Yaşanan saldırının ardından başlatılan operasyon kapsamında gün boyu gözaltılar yapılırken yurt içinde de internet erişimine ilişkin bir yavaşlatma uygulandı. Yayın yasağının yanı sıra internet erişiminin bu şekilde yavaşlatılması ise birçok kişi ile birlikte muhalefetin de eleştirilerine neden oldu. İşte detaylar!

İstanbul'da Korkunç Saldırı

İstanbul'un en kalabalık caddelerinden birisi olan İstiklal Caddesi'nde meydana gelen terör olayında 6 kişi hayatını kaybetti. Aralarında çocukların da olduğu ölen ve yaralananların olduğu saldırının yaşanmasının ardından hızlı bir şekilde operasyonlar başladı. Bununla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamanın ardından hızlı bir şekilde internete müdahale etti. Kurum, patlamaya ilişkin ortaya çıkan görüntülerin sosyal medya platformlarında yayınlanmaması için bant daraltma uygulaması yapılacağını duyurmuştu. Küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumu, Türkiye'de Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter'a erişimin yavaşlatılacağını ve hatta bazı internet sağlayıcılar tarafından da tamamen durdurulacağını aktarmıştı. Ancak yaşanan yayın yasağının ardından bir de sosyal medyaya ve internet bandına bu şekilde kısıtlamaların getirilmesine ilişkin muhalefetten de birçok eleştiri geldi.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

'Suç Duyurusunda Bulunacağız'

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan bant daraltma uygulaması ve yayın yasaklarına ilişkin eleştirilerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, konuya ilişkin açıklama yaparken 'Burası muz cumhuriyeti değil' dedi. Tekin ayrıca, "Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? BTK Başkanı uygun görmüyor da ondan. Ama kendisi başsağlığı mesajını Twitter’ dan yayımlamayı biliyor. BTK, kendilerine verilen görevi yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden aldı, Twitter’a girişi kısıtladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceğiz. Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti'nde AKP'nin seçim ofisi gibi görev yapamazsınız. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır." ifadelerini kullandı.