Bankalar bankacılık kanunu çerçevesinde, 10 yıl boyunca hiç işlem görmemiş hesapları TMSF’ ye devrediyorlar. Devir yapılmadan 2 yıl önce başlayan duyurular, tüm bankalar tarafından web platformlarından sorgulama yoluyla öğrenilebiliyor. E-devlet şifresi sahibi olanlar, e-devlet üzerinde bulunan TMSF web platformu aracılığıyla da, bankalarda unuttuğunuz hesapların tüm ayrıntılarına T.C. kimlik numarasıyla ulaşabiliyorsunuz.

Çeşitli nedenlerle açılan banka hesaplarında kalan mevduatlar, 10 yıl boyunca işlem görmediğinde, bankalar tarafından TMSF’ ye devrediliyor. Hemen her yıl yaklaşık 500 milyon lirayı bulan unutulan hesaplar konusunda yeni çalışmalarda yürütülüyor. Şu anki sistemde TMSF’ ye devredilen hesaplara, 1 yıl daha ulaşılabiliyor. Sonrasında bu hesaplar hazineye devrediliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Unutulan Hesaplar İçin Yeni Yasa Çalışması

Bankalarda unutulan ve 10 yıl boyunca hiç işlem yapılmayan hesaplar, son yıl bankalar tarafından ilan edilen duyurularla kamuoyuna açıklanıyor. Bankaların kendi web sitelerinin yanında, e-devlet üzerinde bulunan TMSF web sitesi üzerinden de unutulan hesapların tümüne ulaşılabiliyor. TMSF’ ye devredilen mevduatlar için TAKASBANK’ ta yeniden hesaplar açılıyor. Burada 1. Yıl daha muhafaza edilen mevduatlar, yılsonunda hazineye devrediliyor. Mevduatlara TAKASBANK’ ta bulunduğu sürede de ulaşabilen mevduat sahipleri, bundan sonrasında hazineye devredilen hesaplara artık ulaşamıyor.

Ancak her yıl büyük miktarlarda mevduatların devrediliyor olması, bu hesaplara istenildiği zaman ulaşılabilmesi konusunda da çalışmaların yapılmasını gerektirdi. Yapılan yeni yasa çalışmasında, 10 yıl sonrasında mevduatların TMSF’ ye devredilmesi sonrasında da hazine adına bu mevduatlara bir fon oluşturulmasını kapsıyor. Dolayısıyla hesap sahipleri istedikleri zaman hesaplarına ulaşabilecekler.

Bankada Unutulmuş Hesaplara Nasıl Ulaşılıyor?

Herkes e-devlet şifresini kullanarak platformda bulunan TMSF web sitesini kullanarak, unuttuğu bir hesap olup olmadığını hemen sorgulayabiliyor. Ayrıca bankaların resmi web siteleri üzerinden de unuttuğunuz hesabınız olup olmadığını sorgulayabiliyorsunuz. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde açılan hesapların işlem yapılmayanlarının TMSF’ ye devredilen bölümü 217 milyon lirayı buluyor. E-devlet platformu üzerinden TMSF web sitesinde bulunan sorgulama sayfasından, unuttuğunuz bir hesap olup olmadığını hemen sorgulayabilirsiniz. Unuttuğunuz bir hesap varsa, ilgili bankayla iletişime geçerek hesabınızda bulunan mevduata ulaşabilmeniz için gerekli desteği alabilirsiniz.