Kadınların sistem içerisinde her alanda daha fazla var olabilmeleri, aynı zamanda sistemin daha verimli hale gelmesi ve gelişmesinde en önemli katkıyı oluşturacak unsur olarak kabul ediliyor. Bu çerçevede ülkemizde kadınların iş yaşamında ve ekonomi içerisinde daha fazla var olmalarına yönelik destekler artarak devam ediyor. Women Up – TR AB İşbirliği, Belirlenmiş şehirlerde kadın girişimcilerin ve yöneticilerin, yine kayıtlı kadınlara istihdam oluşturabilmesi amaçlanarak oluşturulmuş bir proje. Kayıtlı ve istihdam arayışında olan kadınların, yine kadın işverenler tarafından değerlendirilebilmesi için sunulan destek, çok çeşitli açılardan gelişmemize katkı sağlayacak sonuçlara gebe.

Women Up Nedir?

Avrupa Birliği işbirliğiyle hazırlanan bu projede, kadın işverenler yine kadınlardan oluşan kayıtlı istihdamının, ekonomik açıdan desteklenmesini sağlıyor. Kadın işverenler tarafından istihdam edilecek kadın çalışanlara, 20 ay boyunca net asgari ücret karşılığı olarak destek sunuluyor. Hibe niteliğine sahip olan bu destekle, kadın işverenler zorlanmadan yeni kadın istihdamının oluşmasına katkı sağlıyorlar. Ülkemizde kadın işverenlerin en yoğun olduğu iller baz alınarak başlatılan proje, Kahramanmaraş, Samsun, Şanlıurfa, İstanbul, Aydın, Denizli, Ankara şehirlerinde başlatılmış durumda. Proje doğrudan Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortak bir şekilde finanse ediliyor. Projenin yürütülmesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştiriliyor.

Kadın İstihdamının Desteklenmesi

Kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi ve daha fazla kadının çalışma yaşamında yer alması hedeflerine sahip proje, aynı zamanda kadın çalışanların, kadın işverenler bünyesinde çalışmasını da sağlıyor. Kadın işverenlerin üretimlerini başka kadınları da daha fazla olacak şekilde ortak edilebilmesi noktasındaki rolüyle, proje önemli bir çabanın oluşmasına neden oluyor. Kadınların çalışma yaşamında yönlendirici bir güç haline gelebilmesi açısından Women Up Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi büyük bir öneme sahip.

Kadınların sistemin işleyişinde kilit öneme sahip konumlarda etkili roller üstlenebilmesi için, özellikle ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri gerekiyor. Çalışan ve işveren olarak iş yaşamında daha fazla yer alan kadınlar, ekonomide buna göre daha fazla söz sahibi olabilecekler. Bu sebeple kadın çalışan sayısının her alanda artmasına yönelik yeni çabaların gösterilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği tarafından bu tür projelerin hazırlanması ve uygulanmasına yönelik çalışmalar sürekli bir şekilde artıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!