Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yönelik önemli destekler sunulmaya devam ediyor. Bakanlık tarafından yapılan ve milyarlarca TL’yi bulan çiftçi destekleri için 2022 yılı takvimi de açıklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilerin mevcut yatırımları ve yeni yatırımları konusunda desteklenmesi amacıyla geri ödemesiz destekler sunuyor. İşte bakanlığın 2022 takviminde çiftçilere sunduğu ücretsiz destekler ve bu desteklerden yararlanma koşulları!

Bakanlıktan Organik Tarım Desteği

Hormonlu ve tarım kimyasallarının kullanıldığı yatırımların toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında organik tarıma daha fazla destek veriyor. Organik tarım alanındaki desteklerin daha da genişletildiği 2022 yılında organik tarım yapacaklar devletten dekar başına 10 TL ile 100 TL arasında değişen destek alıyor.

Daha Verimli Tarım İçin Toprak Analizi Desteği

2022 yılında tarım arazilerinde daha verimli ekim standartlarını oluşturmak isteyen Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere sunduğu ücretsiz desteklere toprak analiz desteğini de ekledi. Çiftçilerin toprak kalitesi, ekim stili ve ekim yapılacak en ideal ürünü belirlemede bilimsel verilerden yararlanabiliyor. İşte bu noktada 2022 yılında bakanlık tarafından asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerine yönelik olarak 50 dekar başına 40 TL tutarında destek ödemesi yapıyor.

Havzalarda Yetiştirilen Ürünlere Fark Ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yönelik ücretsiz destekler arasında fark ödemeleri de bulunuyor. Bakanlığın fark ödemeleri kapsamında belirlenen havzalarda yetiştirilecek ürünlere yönelik desteklerde açıklandı. Geri ödemesiz olarak yapılacak fark ödemeleri kapsamında ekilecek ürüne göre kilogram başına yapılacak ödemeler;

  • Kütlü pamuk için 110 Kuruş
  • Konala için 80 Kuruş
  • Zeytinyağı için 80 Kuruş
  • Soya için 60 Kuruş
  • Aspir için 55 Kuruş
  • Yağlık ayçiçeği, kuru fasulye, nohut ve mercimek için 50 Kuruş
  • Dane zeytin için 15 Kuruş
  • Yaş çay için 13 Kuruş
  • Buğday, arpa, yulaf, çavdar, çeltik ve tiritkale için 10 Kuruş
  • Dane mısır için 3 Kuruş

Olacak şekilde ödeme gerçekleştirecek. Çiftçilerin bu destekten yararlanabilmeleri için başvuru yapmalarına gerek olmayacak. Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) kaydı bulunan tüm çiftçilerin hesaplarına otomatik olarak ödeme gerçekleştirilecek.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli