Tarımın geliştirilmesi ve bu amaçla devlet tarafından desteklenmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle gerçekleşiyor. Devletimizin genel prensiplerinden olan tarımın geliştirilmesi için, çeşitli ürünler için sunulan destekler her yıl arttırılarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı görevinden azlini isteyen Bekir Pakdemirli, istifasından hemen önce, bu yılki desteklerin yapılmaya başlandığı müjdesini duyurdu.

Toplamda 200.000 üreticiye, 630 milyon TL olarak yapılacak destek ödemeleri hesaplara yatırılmaya başlandı. Ekonomik açıdan yaşanan dar boğaz sırasında, toplumun her kesiminin desteklenmesi, devletin öncelikli görev olarak benimsediği bir konu oluyor. Bu çerçevede tarım üreticilerine verilecek desteklerinde süratli bir şekilde yapılması kararlaştırıldı.

Destekler Hesaplara Yatırılmaya Başlandı

Devlet Su İşleri Planlama Toplantısı sonrası, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli tarafından yapılan açıklamada, toplamda 200.000 üreticiye ulaşacak olan desteklerin yatırılmaya başlandığı müjdesini verdi. Pakdemirli açıklamasında “Hububat, baklagil ve dane mısır desteği, sertifikalı tohum kullanım desteği, büyükbaş hayvan hastalıkları tazminatı ve kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında toplam yaklaşık 200 bin üreticiye 630 milyon lira civarında bir ödeme bugünden itibaren hesaplarına yatmaya başlayacak.” Dedi.

Kimler ne Kadar Destek Alacak?

Buna göre yapılacak desteklerde hububat, baklagil, dane ile mısır desteği alacak olan üretici sayısı 145,28 kişi oluyor. Bu rakamla en yoğun destek bu alana verilmiş oluyor. Toplamda hesaplara yatırılacak olan destek tutarı 526.798.874 TL.

49.185 kişiden oluşan sertifikalı tohum kullanım desteği, yapılan destekler arasında ikinci sırada yer alıyor. Toplamda ödenecek destek tutarı 80.651.679 TL.
Üçüncü sırada bulunana büyükbaş hayvan hastalıkları tazminatı 404 kişiye ödenecek. Toplam ödeme tutarı 10.669.371 TL

Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi konusunda her yıl artan tutarlarda destek söz konusu oluyor. Bu yılda bu alanda 14 kişiye destek verilecek. Yapılacak olan toplam destek ödemesi 8.038.916 TL

Çiftlik muhasebe veri ağı katılım primi, tarımsal alanda dijitalleşme döneminin desteklenmesine yönelik olarak her yıl artarak devam ediyor. Bu kapsamda bu yıl 5.622 üreticiye, 3.373.200 TL toplam destek ödemesi yapılacak.

Tüm destekler için ödemeler hesaplara yatırılmaya başlandı. Yaşanan ekonomik sıkıntıların en aşırı hissedildiği bir dönemde, desteklerin olumlu etkiler sağlaması hedefleniyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!