Dünya Pandemi kriziyle mücadele ederken, 2000’li yılların başından beri etkileri görülen küresel ısınma sorunu gündemin gerisinde kaldı. Ancak küresel ısınma teknolojik olarak gelişen dünyayı ciddi manada tehdit etmeye devam ediyor. Bundan en fazla etkilenen ülkelerden birisi olan Türkiye’de tarım havzalarındaki susuzluk ekimleri fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Çiftçilerin yatırım ve ekonomik açıdan mağdur olmasına neden olan bu duruma karşı çiftçilere kuraklık ödemesi yapılıyor. Devletin çiftçilere sunduğu kuraklık destek ödemesi şartları, başvuru yöntemleri de belli oldu!

Çiftçilere Yapılan Kuraklık Ödemesi Nedir?

Türkiye, dünya genelinde küresel ısınma krizinden en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle ilkbahar döneminden yaz ayları boyunca hava sıcaklıklarının çok yüksek seviyede seyretmesi ve yıl boyunca yetersiz yağış olması, kuraklığa neden oluyor. Bu durum özellikle ekim yapan çiftçiler için ciddi maddi kayıplara neden oluyor. Yarım milyondan fazla çiftçiyi etkileyen kuraklık sorununa karşı devlet destek programı uyguluyor.

Devlet, kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere maddi destek sağlamak amacıyla kuraklık ödemesi yapıyor. Devletin çiftçilere sunduğu kuraklık ödemesi desteğinden yararlanabilmek için ise belirlenen bazı şartlar bulunuyor. Devlet, %30 ile %39 arasındaki verim kaybında dekar başına 30 TL ödeme yapıyor. Her %10’luk dilimde 10 TL artışla dekar başına ödemeler yapılıyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Kimler Kuraklık Desteği Alınabilir?

Devletin sunduğu kuraklık desteği ödemelerinden yararlanabilmek için öncelikli olarak çiftinin “Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS)” kaydına sahip olması gerekiyor. Ayrıca kuraklık sebebiyle mutlaka %30 ve üzerinde bir verim kaybıyla karşı karşıya kalmış olmaları gerekiyor. Bununla birlikte arpa, buğday, nohut, yulaf, çavdar ve mercimek ürünlerinin ekimini yapıyor olmaları gerekiyor. Bu şartlara sahip olan çiftçilere yönelik olarak desteklemeden yararlanma imkanı sunuluyor.

Çiftçilerin kuraklığa bağlı yaşadıkları %30 ve üzeri verim kaybının tespiti ise “TARSİM Kayıtları”, “Meteorolojik Veriler” ve “İl ve İlçe Hasar Tespit Komisyonları Kayıtları” üzerinden yapılacak incelemelerle belirlenecek. Bu veriler üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucunda verim kaybı oranı ortaya çıkartılacak ve çiftçilerin destekten yararlanıp, yararlanamayacağı belirlenecek.

Kuraklık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla sunulan kuraklık desteği için çiftçilerin ekstra başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. İlgili kurum ve komisyonlar aracılığıyla ÇKS kayıtlı çiftçiler belirleniyor. Dolayısıyla çiftçilerin ekstra başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor.