Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan çalışmayan tüm anneler için çeşitli destekler vererek çocuk sahibi olan kadınlara birtakım sosyal ve ekonomik destekler sağlıyor. Kurum, toplumda en yoğun olarak bilinen süt yardımından kreş yardımına birçok programla annelere destek oluyor. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun devlet adına annelere vermiş olduğu desteklerden birkaçı!

0-2 Yaş Çocuğu Olanlar İçin

SGK’nın yürüttüğü ancak Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’ belirli illerdeki annelere sunulan destek programlarından birisi. Ankara, İstanbul ve İzmir’de çocuğuyla birlikte ikamet eden annelerin alabildiği destek için, kişisel e-Devlet şifresi ile ‘sgkegitimlibakici.org’ ve ‘sgk.org.tr’ adresi üzerinden başvurulabiliyor. Ancak söz konusu destekten yararlanabilmek için, SSK’lı yani 4A kapsamında çalışmak ve başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olmak gerekiyor. Ayrıca yine destekten yararlanabilmek için çocuğunuzla aynı evde ikametiniz, bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocukla aynı evde yaşamanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra bir işverenin yanında sigortalı ve tam zamanlı çalışıyor olmalısınız. Bu nedenle de bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak en az asgari ücret düzeyinden çalıştırmanız gerekiyor.    

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Kreş Desteği

SGK’nın çalışan anneler için sunduğu bir destek de kreş desteği. Bu destekten 0-60 aylık çocuklarını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde belirtilen illerde çalışan anneler yararlanabiliyor.

Süt Desteği

Halk arasında emzirme ödeneği olarak da bilinen süt yardımının genel özellikleri ise şu şekilde:

 • Süt yardımı ödemeleri, sadece bir defalık olacak şekilde verilir.
  Süt yardımından, SSK’lı olarak çalışan kadınlar ya da SSK’lı erkeklerin çalışmayan eşleri yararlanabilir.
 • 4A ve 4B sigortalılar ya da sigortalıların eşleri, emzirme ödeneğinden faydalanabilirler.
  2015 yılından sonra doğan çocukların her biri için ayrı ayrı süt yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilebilir.
  Süt parası ödemesi, 4C yani emekli sandığına bağlı sigortalılar için geçerli değildir.
 • Süt parasından faydalanabilmek için çocukların 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmesi gerekir.
 • Süt parası, 5 yaşını tamamlamayan çocuklar için hazırlanır.
 • Süt parası alabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve doğan çocukların hayatta olması şarttır.
 • Süt parası başvurusundan önce, çocukların kimlik belgesinin çıkarılması gerekir.
 • Başvurular ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek yapılır.