Günümüzde dünyamız sadece Pandemi nedeniyle değil diğer pek çok global kriz nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşıyor. Özellikle 2000’li yıllarda iyice gündeme gelen ve son yıllarda etkisini günlük yaşamda dahi daha fazla hissettiğimiz küresel ısınma, ekin alanlarına ciddi zararlar veriyor. Tarımsal yatırımlarda zararlara neden olan küresel ısınmadan etkilenen çiftçiler için devletin sağladığı destek ödemeleri bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı 2022’de kuraklık nedeniyle verim kaybı yaşayan çiftçilere kuraklık ödemesi yapıyor.

Kuraklık Ödeneği Nedir?

Son yıllarda küresel ısınmanın etkileriyle birlikte tarımsal ekin alanlarında ciddi verim kayıpları yaşamaya başladı. Üreticiler ekin alanında her hasat döneminde çok daha düşük kalite ve verim almaya başladı. Bu durum ülkemizde çiftçilerin çok ciddi verim kayıplarıyla maddi kayıplar yaşamasına neden oluyor. Devlet verim düşmesi nedeniyle maddi zarara uğrayan çiftçilere destek oluyor.

Çiftçilerin zararların tazmin edilmesi ve tarımsal alandaki yatırımların sürdürülebilirliği için 2022’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kuraklık ödemesi yapılıyor. Kuraklık desteği de olarak isimlendirilen bu ödenek kapsamında, ülke genelinde hasatta verim kaybı yaşadığı belirlenen çiftçilerin zararlarının tazmin edilmesi hedefleniyor.

Kimler Kuraklık Ödemesi Alabilir?

Çiftçilere yönelik olarak devlet tarafından sağlanan kuraklık ödemesinden faydalanabilmek için belirli şartların taşınıyor olması gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tiritikale, nohut, mercimek, buğday, arpa, yulaf ve çavdar ekimi gerçekleştiren çiftçilere kuraklık ödemesi yapacak. Bu tarım havzalarında çiftçilerin %30 ve üzeri verim kaybı yaşamaları koşuluyla kuraklık ödeneği ile ödeme gerçekleştiriliyor.

Kuraklık Desteği Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere sağlanan kuraklık desteği ödemeleri sadece belirlenen %30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılıyor. Çiftçiler verim kaybı oranına göre değişecek şekilde dekar başına 30 TL ile 100 TL arasında olacak şekilde destek ödemesi alabilecek.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Meteorolojik veriler, TARSİM kayıtları, il ve ilçe hasar tespit komisyonları tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde verim kaybı belirlenen çiftçilere ödeme yapılacak. Bu nedenle çiftçilerin kuraklık desteği başvurusu yapmasına gerek bulunmamaktadır. Bakanlık tarafından ödemeler, belirlenen çiftçilerin hesaplarına T.C. kimlik numaralarının sonuna göre gerçekleştirilecek.