Çalışma hayatında kadınların daha aktif rol üstlenmesini sağlamak üzere çok sayıda devlet politika ve programı uygulanıyor. Son yıllarda kadın istihdamının arttırılması ve kadınların iş hayatında daha iyi koşullara sahip olmasını sağlamak için özel uygulamalar gerçekleştiriliyor. Özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sunulan kadın çalışanlara yönelik hak ve ödenekler önemli bir destek sağlıyor. SGK’nın annelere verdiği destekler sayesinde kadınlar hem kariyer yapabiliyor hem de çocuk sahibi olabiliyor.

SGK Doğum Parası

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından annelere doğum parası desteği sunulmaya başlandı. Devlet hem kadın istihdamının arttırılması hem de nüfusun gençleştirilmesi politikası kapsamında annelere doğum parası desteği veriyor. Devlet tarafından annelere verilen destekler arasında doğum parası önemli bir yer tutuyor. Devlet, SGK vasıtasıyla 2015’ten sonra doğan her çocuk için annelere destek ödemesi yapıyor. Bu ödeme kapsamında anneler ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrası için 600 TL destek ödemesi gerçekleştiriyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Annelere Özel İş Göremezlik Ödeneği

Kadınların iş dünyasında daha fazla etkin rol almasını sağlamak üzere özel destek uygulamaları bulunuyor. Özellikle çalışan kadınların hamilelik dönemlerinin çalışmalarına engel teşkil etmesinin getirdiği mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede İş Kanunu kapsamında hamile kadın sigortalılara iş göremezlik ödeneği sağlanmaktadır.

Çalışan ve hamile olan kadınların doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olacak şekilde doğum sürecini kapsayan 16 hafta için “ücretli izin” hakkı veriyor. Bu süreçte gelir düşüşü yaşayan anne için devletin iş görmezlik ödeneği adı altında nakit desteği de bulunuyor. Çalışan kadın sigortalıların, aldıkları aylık ücret tutarı üzerinden 2022 iş göremezlik ödeneği hesaplanıyor. 2022 asgari ücret tutarı üzerinden çalışan anneler için ücretsiz izinli oldukları döneme yönelik 12.454 TL ödeme yapılıyor. 2022’de annelere özel iş göremezlik ödeneğinin üst limiti ise 47.749 TL olarak belirlenmiştir.

Çalışan Annelere Emzirme Ödeneği

Çalışan kadınların doğumdan sonra devletten alabileceği desteklerden birisi de emzirme ödeneğidir. Doğum sonrasında çalışmak durumunda olan anneler bu haktan faydalanabiliyor. Ayrıca eşi çalışmayan sigortalı babalarda emzirme ödeneğinden faydalanabilmektedir. 2022 emzirme ödeneği 316 TL olarak uygulanmaktadır.