Türkiye’de kadın istihdamının arttırılabilmesi amacıyla çok sayıda yeni kadın istihdamı projesi yürütülüyor. Kadınların iş hayatında rollerinin arttırılması ve hak kayıplarının önüne geçilebilmesi amacıyla düzenlenen projeler kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) annelere çok sayıda destek veriliyor. İşte 2022 yılında sigortalı olarak çalışan anneler/kadın sigortalılar için verilen destekler ve detayları!

SGK Bakıcı Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında kadın istihdamının arttırılması maksadıyla kadın sigortalılara yönelik olarak önemli destekler sunuyor. Bu kapsamda 2022 yılında sigortalı olarak çalışan ve doğum yapan kadın sigortalıların, doğumdan sonraki dönemde çocuklarının bakımı noktasında desteğe ihtiyacı olabiliyor. Bu nedenle SGK tarafından annelere verilen destekler arasında bakım desteği de bulunuyor. SGK bakım desteğinden doğum yapmış çocuklu sigortalı kadınlar yararlanabilmektedir.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

SGK bakıcı desteği İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yaşayan kadın sigortalılara 0 ile 24 aylık çocuğu olan kadın sigortalılara verilmektedir. Bu kişiler en düşük asgari ücret ile Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) veya İŞKUR sertifikalı bakıcı istihdam etmiş olması durumunda SGK’ya başvuruda bulunması halinde bakıcı desteği alabiliyor. 2022 yılında bakıcı desteği ödemeleri Euro üzerinden gerçekleştirilerek, güncel olarak 325 Euro şeklinde gerçekleştiriliyor.

SGK Emzirme Ödeneği

Sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda SGK tarafından emzirme ödeneği sunulmaktadır. Doğum yapan kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda sigortalı erkeğe SGK tarafından emzirme ödeneği verilmektedir. SGK tarafından verilen emzirme ödeneği 2022 yılında 316 TL olarak gerçekleştirilmektedir.

SGK Doğum Borçlanması

SGK tarafından çalışan anneler için verilen desteklerden birisi de doğum borçlanmasıdır. SGK, 2022 yılında sigortalı olarak çalışan anneler için doğum yaptıkları dönemde 16 haftalık bir doğum izni raporu vermektedir. Çalışan kadınların söz konusu doğum izinleri dönemlerini de SGK emeklilik hesaplamasına dahil etme şansına sahip olabiliyor.

SGK doğum borçlanması olarak isimlendirilen bu destek sayesinde doğum yapan kadınlar daha erken emekli olma şansını yakalıyor. SGK doğum borçlanması tek bir çocuk için 2 yıl olarak değerlendirilmektedir. 3 çocuğa kadar bu haktan yararlanılabiliyor olması nedeniyle kadın sigortalılar tam 6 yıl erken emekli olma şansını yakalıyor.