Türkiye’de son yıllarda gelen ÖTV zamları, döviz kurlarındaki hareketlilik ve yüksek enflasyon rakamları otomobil rakamlarının fırlamasına neden oldu. Araba sahibi olmayı düşleyenler, galerilerdeki otomobil fiyatlarına baktığında hayal kırıklığına uğruyor. Ancak devlet o kesimdeki vatandaşlara ÖTV’siz araç alma fırsatı sunuyor. Kimler ÖTV ödemeden araba alabiliyor? İşte tüm detaylar haberimizde!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi(ÖTV), ülkemizde uygulanan bir vergi sistemidir. Bu vergi sistemi  lüks ve çevreye zararlı olan ürünler üzerinden belirli oranda alınan paydır. Lüks statüde değerlendirilen hemen hemen her ürün grubunun fiyatlarında ek ÖTV payı bulunmaktadır. Mücevher, tütün ürünleri, benzin, kömür, alkol, kürk ve tabii ki lüks arabalar üzerinde ÖTV kesilmektedir.

Araçlardan alınan ÖTV tutarı ise son yıllarda devasa boyutlara ulaştı. 2022 yılında 100.000 TL’lik bir araç satın alımında tam 47.000 TL’lik kısmını sadece ÖTV olarak ödemek durumunda kalınıyor. Ancak bazı kişiler hiç ÖTV ödemeden de araç sahibi olabiliyor. Devlet tarafından engelli vatandaşlar için sağlanan haklardan birisi de ÖTV muafiyeti olduğundan ÖTV ödemeden araba satın alabiliyor.

ÖTV Ödemeden Araç Almanın Şartları Nelerdir?

Türkiye’de engelli vatandaşlara yönelik olarak ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyeti gibi haklar tanınmıştır. Engellinin mevcut durumuna göre değişecek şekilde araba alımlarında ya ÖTV indiriminden, ya da ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir. Ancak engelli vatandaşların, devletin kendisine tanıdığı ÖTV muafiyeti hakkından faydalanabilmesi için yerine getirmesi gereken bir takım şartlar bulunuyor. Bu şartların en başında da devlet hastanelerindeki sağlık kurulları tarafından hazırlanan en az %40 engelli oranlı bir sağlık raporu alması gerekmektedir. Çünkü %40 altındaki engelli raporu bulunan vatandaşlar, devletten ÖTV muafiyeti veya indirimi hakkı alamıyor.

Engelli bireylerin sağlık kurulundan aldığı %40 ve üzeri engelli raporunun üzerinde mutlaka “Araç kullanabilir” ibaresinin de yer alması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan tüm engelliler, 0 km araç alım işlemlerinde ÖTV indirimi veya ÖTV muafiyeti hakkından faydalanabilmektedir. İkinci el araçlarda ÖTV muafiyeti desteği bulunmamaktadır. %100 ÖTV indirimi sadece %90 oranında engelli raporu olan vatandaşlar yararlanabilmektedir %40 ve %90 arasında engelli raporu olanlar ise ÖTV indirimi hakkından yararlanabiliyor.