Araç fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar vatandaşların araba alma hayallerini başka bahara ertelemek zorunda kalmalarına neden oluyor. Özellikle devletin açıkladığı otomobillerdeki uygulanacak 2022 ÖTV oranlarıyla birlikte araç fiyatları ciddi artış yaşadı. Otomobillerdeki ÖTV oranlarının arttırılması üzerine vatandaşlar ÖTV’siz araç almanın yöntemlerini araştırmaya başladı. Peki kimler ÖTV’siz araç alabilir? ÖTV’siz araç alma şartları neler? ÖTV ödemeden araç alma yöntemlerine dair tüm detaylar haberimizde!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

ÖTV’siz Araç Alınabilir Mi?

Türkiye’de otomobil satın alımlarında devlet tarafından uygulanan “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” bulunuyor. Otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarına 2022 yılında dev zamların gelmesiyle birlikte otomobil satış fiyatları ciddi seviyede artış yaşadı. Bunun üzerinde vatandaşlar araç satın alımlarında ÖTV ödememe yöntemlerini araştırmaya başladı.

Türkiye’de devlet tarafından bazı kişilere ÖTV ödemeden araç satın alma yani ÖTV muafiyeti hakkı verilmektedir. Ancak bu haktan yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler araç satın alımlarında ÖTV ödemiyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Araç satın alımlarında ÖTV ödememek için mutlaka engelli raporuna sahip olunması gerekiyor. Ancak Türkiye’deki tüm engelli vatandaşlar ÖTV’siz araç alımı yapamıyor. Bunun için engelli vatandaşların sağlık kurulundan aldıkları engelli raporlarında engel oranlarının %90 ve üzeri olması gerekmektedir. %89 ve altında engelli raporu bulunan vatandaşlar devletin ÖTV muafiyeti hakkından yararlanamıyor. Ancak devlet bu engelli vatandaşlar içinde ÖTV indirimi hakkı sunmaktadır.

ÖTV’siz Araç Almanın Şartları

Devlet tarafından %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olan engelli vatandaşlar için verilen ÖTV muafiyeti hakkı tüm araç alımlarında geçerli değildir. Bu haktan sadece 400.000 TL’ye kadar satış bedeli olan 0 km otomobil satın alımlarında yararlanılabilmektedir. Ayrıca otomobil en fazla 1.600 cc motor hacmine sahip olabiliyor.

Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV’siz araç alım hakkı kapsamında ÖTV oranı kadar indirim sağlanıyor. Böylelikle vatandaşlar ÖTV farkı olmadan daha uygun fiyatlara araç sahibi olabiliyor. Buna göre 150.000 TL satış bedeline sahip olan 0 km otomobilde 39.451 TL ÖTV tutarı bulunuyor. ÖTV muafiyeti sayesinde vatandaşlar tarafından 150.000 satış bedeline sahip olan otomobil 110.549 TL’ye satın alabiliyor.