Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Her yılın Mart ayında gelir vergisi ve emlak vergisinin ilk taksitlerinin ödeme süreci başlar. Bu çerçevede milyonlar düzeyindeki vatandaş, hem gelir vergisi ve hem de emlak vergisi ödemelerini yapmak, ne kadar ödeyeceğini öğrenmek için yöntemler aramaya başlar. İçeriğimiz aracılığıyla, 2022 Yılı Gelir Vergisi ve Emlak Vergisi sorgulamalarının ne zaman yapılması gerektiği, ne kadar olduğunun sorgulanması ve nasıl ödeneceği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gelir Vergisi İlk Taksiti Ne Zaman?

Gelir Vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart itibariyle başlamış durumda. Ödemeler 1 Temmuz tarihine kadar devam ediyor. Gelir Vergisi için tüm sorgulamalar birkaç farklı kanal kullanılarak yapılabiliyor. Bunlar arasında öncelikli olarak e-devlet sistemi geliyor. E-devlet sistemi üzerinden Gelir vergisi sorgulamalarınızın tümünü ve ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Yanı sıra intvrg.gib.govtr İnternet Vergi Dairesi olarak, tüm bu işlemleri yapabileceğiniz bir online hizmet sunuyor. Bunların yanı sıra, Ziraat bankası başta olmak üzere, kamu bankları ve bazı özel bankalar aracılığıyla, vergi sorgulamalarınızı ve ödemelerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama ve ödeme için kullanılabilecek diğer bir yöntem, vergi dairelerine doğrudan başvurmak.

Emlak Vergisi İlk Taksiti Ne Zaman?

Emlak Vergileri, gayrimenkullerin bulunduğu bölgedeki belediyelere doğrudan yapılan vergi ödemeleridir. Her yıl 2 taksit olarak ödenebilen Emlak ve Çevre Temizlik Vergilerinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. Bu yıl Mart ayına girmemizle birlikte, Emlak vergisinin ilk taksitlerinin ödemesi de başlamış durumda. Emlak Vergilerinin belediyelere ödenmesi nedeniyle, ilgili belediyelerin bankalarla yaptığı anlaşmalar yoksa ya da online olarak hazırladıkları platformlar yoksa doğrudan belediyelere başvurarak yapılmak zorundaydı. Ancak e-devlet sistemi üzerinde yeni açılan hizmetlerden biride emlak vergisi sorgulama ve ödeme ekranı oldu.

Artık e-devlet sistemi üzerinde bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı altındaki İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla, emlak vergisi sorgulamalarınızı yapabiliyor ve ödemelerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunun için ihtiyacınız olan sadece bir e-devlet şifresi. Emlak vergisinin 2. Taksiti Kasım ayı itibariyle başlıyor yılsonuna kadar devam ediyor. Bu yılın ilk taksit sorgulamanızı ve ödemelerinizi e-devlet sistemine girerek kolayca çözümleyebilirsiniz. İsteyenler doğrudan belediyelere başvurarak, sorgulama ve ödemelerini de gerçekleştirebiliyor.