Koronavirüs geçirenlerin %75'inde görülüyor. Bu siz de olabilirsiniz!

Covid-19 ne yazık ki ülkemizde hala devam ediyor ve bu salgın nedeniyle can kayıpları yaşanıyor. Aşılanmalar son hızda devam etse de herkesin aşılanabilmesi hala söz konusu değil bu nedenle Covid-19 tehlikesi sürüyor.  Son zamanlarda farklı varyantları ortaya çıkan Koronavirüs, hastalığı geçiren herkeste farklı semptomlar gösterebiliyor. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, hastane içerisinde bulunan Post Covid Polikliniği'nde araştırmalarına devam ediyor ve araştırma sonuçları gün gün paylaşılıyor.

Hastalığı Geçiren Hastaların %75'inde Görülüyor!

covid yoğun bakım
Covid-19 her bir bireyde farklı etkiler gösterebiliyor. Bazı hastalar günlerce yataktan çıkamazken, bazı hastalarsa herhangi bir belirti göstermeden bu hastalığı atlatabiliyorlar. Durum her nasıl olursa olsun bu hastalıktan kaçınmak adına önlemlerin sıkı bir şekilde alınması gerek ve Covid-19'un ciddiyetinin farkında olunması şart. covid

Covid-19 'un hem psikolojik hem de fiziksel etkileri göz önünde bulundurulduğunda hastalık esnasında ortaya çıkan tat ve koku kaybı, ağır halsizlik, öksürme, baş ağrısı ve psikolojik ağırlık gibi semptomlar hastalık geçse bile aylarca varlık gösterebiliyor. Bu durumun ciddiyetine dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emel Azak Karali, bu duruma değinerek; hastalık geçse bile Covid-19 geçiren hastaların %75'inde hastalık esnasında görülen semptomların hastalık sonrasında da devam ettiğini belirtiyor. 

hastalık

Hastalık öncesinde yaşanan konforun, hastalık sonrasında geri kazanılmasının oldukça zor olduğunu dile getiren Karali, hastalığın psikolojik etkilerine de dikkat çekerek hastalık sonrasında anksiyete rahatsızlığı ile çok fazla karşılaştıklarını da dile getiriyor.

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Covid-19 geçiren hastalarda ölüm korkusunun tetiklendiğini ve işin ciddi noktalara varabileceğini dile getiren uzmanlar, hastalığı geçiren hastaların tekrar Covid-19'a yakalanma ihtimalleri olduğunu dile getirerek bütün vatandaşları dikkatli olmaya çağırıyor. Sağlığınız için önlemleri almaya ve kendinizi korumaya lütfen dikkat edin.