Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Ekonominin içinde bulunduğu enflasyonist durum nedeniyle tasarruflarının erimesini istemeyen tasarruf sahipleri dolar ve altına yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle de tüm tasarruf sahiplerinin gözü kulağı altın ve dolarda yaşanan son gelişmelere dair yapılan uzman yorumlarında. Peki uzmanlar altın ve dolara ilişkin yaşananları nasıl yorumluyor? İşte yaşanan küresel, sosyo ekonomik gelişmelerin altın ve dolar fiyatlarına etkisi ve yansıması!

Altında Durum Ne?

Yılın ilk çeyreğinde Ukrayna - Rusya savaşı nedeniyle birçok gelişmiş ülke borsası ortalama olarak yüzde 10 değer kaybetti. Bununla beraber BIST dolar bazında yüzde 9,8 yükseliş kaydederken TRY bazında ise yüzde 20 yükseliş yaşadı. Bu kapsamda yapılan yeni altın yorumları ise piyasaları adeta altüst etti. Uzmanlar altın fiyatları konusunda yeni bir rekor beklediklerini açıklarken bu yeni tahminler altın fiyatlarıyla ilgili resmen bomba etkisi yarattı. Yapılan tahminlere göre gram altının 1.450 lira olacağı bekleniyor. Bu nedenle de şu andaki altın fiyatları bu konuda alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Altının ons değerindeki hareketlilikle birlikte gram altın fiyatı piyasalarda 910,99 TL alış - 911,17 satış çeyrek altında 1.481 TL alış - 1.497 satış, yarım altında 2.961 TL alış - 2.995 TL satış, tam altında ise 5.914 TL alış - 5.969 TL satış fiyatları gerçekleşti.

Altın piyasalarındaki uzman isimlerden birisi olan İslam Memiş ise; “Düne kadar şöyle olacak böyle olacak deyip fiyatlarını artırdılar. Bugün görüşme oldu, barışacaklarmış diye fiyatları düşürdüler. Arkadaşlar manipülasyon piyasasındayız. İnsanlara al sat yaptırarak elindeki varlıkları alacaklar. 2020 yılından beri enflasyondan bahsediyoruz. 2023'e kadar enflasyon yıllar. Manipülasyonla insanlar günlük al sat yaptırılarak ellerindeki varlıklar alınıyor. Siz kazandığınızı düşünürken onlar büyük kazanıyor." diye konuştu.

Dolar Tahminleri

Yine tasarruf sahipleri için önemli araştırma konularından birisi de dolar fiyatlarında yaşananlar ve yapılan uzman tahminleri. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru beklentisi incelendiğinde söz konusu beklenti bir önceki anket döneminde 16,04 TL iken, bu anket döneminde 16,68 TL oldu. 12 ayın sonrasında ise döviz kuru beklentisi yine aynı anket dönemlerinde sırasıyla 16,62 TL ve 17,42 TL oldu. Bu dalgalanmaların piyasalara yansıması sonucunda ise dolar bugün 14,73'ten işlem gördü.