İşsizlik çekenlere müjde İŞKUR'dan geliyor: İsteyen herkes anında iş buluyor! Bu fırsattan kimsenin haberi yok!

İşsizlik günden güne artıyor. Bu durumu pandemi süreci de büyük ölçüde etkiliyor. Halk sağlığını korumak amacıyla getirilen yasaklar ve kapanmalar her ne kadar bu anlamda işe yarasa da, ekonomik anlamda ciddi bir çöküntüye yol açıyor. Uzun süre kapalı kalan iş yerleri birer birer kepenk indiriyor. Bu da birçok insanın işsiz ve parasız kalmasına yol açıyor.

Bu dönemde de vatandaşa en büyük destek İŞKUR'dan geliyor. İŞKUR, Toplum Yararına Programlar kapsamında birçok kişiye iş imkanı sunuyor. Bu programlarda çalışanlara ise asgari ücret düzeyinde maaş veriyor. Böylece vatandaş işsiz ve parasız kalmaktan kurtuluyor.

Toplum Yararına Programlar (TYP) Nedir?

İŞKUR 2

Toplum Yararına Programlar (TYP), işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve yerlerde doğrudan veya taşeron firmalar aracılığıyla toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi için, özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını sağlamak ve bunlara geçici gelir elde etme fırsatı tanımak amacıyla İŞKUR tarafından istihdamının sağlanması anlamına geliyor.

Toplum Yararına Programlardan Faydalanabilmek İçin Bu Şartları Sağlıyor Olmak Gerekiyor!

İŞKUR tarafından organize edilen Toplum Yararına Programlara katılabilmek için birtakım şartları sağlıyor olmak gerekiyor. Bu şartların başında 18 yaşını tamamlamış ve kuruma kayıtlı işsiz olmak geliyor. Buna ek olarak açık öğretim ve açık lise dışında öğrenci olmamak, emekli veya malul aylığı almamak şartı aranıyor. Çalışma sonucu elde edilen hane gelirinin net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması başlıca şartlar arasında yer alıyor.

İŞKUR TYP Kapsamında Kimlere Öncelik Tanınıyor?

Toplum Yararına Programların asıl amacı istihdamında güçlük çekilen grupları istihdam etmek olduğu için; kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, eski hükümlüler, engelliler ve Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar TYP konusunda öncelikli sayılıyor. Bir diğer deyişle bu grupta yer alanların istihdamı diğerlerine göre daha zor oluyor.

TYP Hangi Alanlarda Uygulanıyor?

Toplum Yararına Programlar, adından da anlaşılabileceği gibi daha çok toplumsal alanların düzenlenmesi, korunması ve geliştirilmesi için uygulanıyor. Bu durumda uygulama alanları daha çok çevre temizliği, kamusal altyapının yenilenmesi, vadi ve dere ıslahı, ağaçlandırma, erozyon engelleme çalışmaları, park düzenlemeleri, tarihi ve kültürel mirasın korunması, restorasyon, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması gibi alanlarda uygulanıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!