İstanbul trafiği konusunda büyük bir alternatif olan ve özellikle de gençler tarafından büyük talep gören scooter, kullanıma başlamasının ardından çeşitli tartışmalara sahne oldu. Ancak, her ne kadar kullanıcılar tarafından beğeniliyor olsa da belediye tarafından kaldırımları işgal etmeleri nedeniyle bir tartışma konusuna dönüşmüştü. Son olarak ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yapılan toplantı sonrasında 3 firmaya ait olan e-scooter izinlerinin iptal edilmesi teklifi görüşmeye alındı. Ancak tam bu sırada İstanbul'da tam 8 bin 234 scooter'a sahip olan üç scooter firması kendi isteğiyle piyasadan çekildiler. İşte detaylar!

Kendiliğinden Piyasadan Çekildiler

İstanbul ulaşımına yayalar açısından bir alternatif oluşturan scooter'lar, kullanıma başladıkları günden bu yana çeşitli tartışmalara neden oldu. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından toplanan bir toplantıda 3 firmaya ait olan e-scooter izinlerinin iptal edilmesi teklifi görüşme kapsamına alındı. Ancak tam bu sırada İstanbul'da tam 8 bin 234 scooter'a sahip olan üç scooter firması kendi isteğiyle piyasadan çekildiler. Piyasadan çekilme kararı alan ve İstanbul'da 8 bin 234 scooter'ın sahibi olan bu firmalar;

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • Superpedestrian (LINK) - 2 bin 459 adet
  • At’la Git - 5 bin 675 adet
  • HEYMOBILITY - 100 adet olarak açıklandı.

Gerekçe: Kaldırım İşgali

İstanbul'da belediyeler bir süredir kaldırımları işgal ettiği iddiasıyla 'scooter'ları toplamaya başlamıştı. Bu konunun görüşülmesi ile toplanan İBB UKOME toplantısında ise, 3 firmaya ait e-scooter izinlerinin iptal edilmesi teklifi sunuldu. Teklif oy birliğiyle kabul edildi ve bu minvalde toplam 8 bin 234 scooterı bulunan 3 firma kendi isteğiyle piyasadan çekildi.

Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) uyarınca verilen karara uyum doğrultusunda ve KVKK’yı ihlal nedenlerinden dolayı daha fazla para cezasına çarptırılmamak için e-scooter operasyonlarını durdurma kararı aldığını belirtti. Ayrıca Superpedestrian Turkey Ulaşım Teknoloji Anonim Şirketi, At Teknoloji Yatırım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ve Serim Yönetim Sistemleri Yazılım firması tedarik zincirinde yaşanan bazı sorunlardan dolayı sahada olamadıkları nedeniyle e-scooter izninin iptalini istedi.

Sonuç olarak yapılan toplantının ardından oy teklifi ile alınan karar sonrasında İstanbul'da 3 scooter firması kendiliğinden piyasadan çekildi.