Sabahları uyanmak için, bir sohbete eşlik etmek için ya da çalışırken serin bir mola vermek için aklımıza gelen ilk lezzetlerden birisi harika bir soğuk kahve olabiliyor. Özellikle sıcak yaz aylarında hem ferahlatan hem de serin bir mutluluk katan soğuk kahvenizi evde kendi olanaklarınızla kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenlerse oldukça basit. İşte sizler için evde yapabileceğiniz harika bir soğuk kahve olan dalgona kahve için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Soğuk Kahve İçin Gerekli Malzemeler

Evde soğuk kahvemizin yapım aşamalarına geçmeden önce ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlamakta fayda var. Bunun için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:

  • 2 tatlı kaşığı dolusu kahve
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 3 tatlı kaşığı su
  • 2 su bardağı soğuk süt

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi dalgona kahvemizin yapım aşamalarına.

Dalgona Kahvemizin Yapım Aşamaları

Yaz aylarının en sevilen lezzetlerinden birisi olan dalgona kahvemiz için gerekli olan malzemelerimizi sıraladıktan sonra şimdi artık kahvemizin yapım aşamalarını anlatmaya başlayabiliriz. Bunun için öncelikle mikser kabımızı alarak 2 tatlı kaşığı kadar kahvemizi, 2 tatlı kaşığı şekerimizi ve 3 tatlı kaşığı suyumuzu ekliyoruz. Bunların hepsini mikser kabımıza koyduktan sonra mikser yardımıyla yaklaşık olarak 3 ya da 4 dakika kadar çırpıyoruz. Eğer mikseriniz yoksa bu işlemi bir tel çırpıcı ya da kaşık yardımıyla da yapabilirsiniz. Bu çırpma işleminin ardından malzemelerimiz koyu bir kıvam almaya başlayacak. Malzemeler koyu kıvam aldıklarında elde ettiğimiz bu karışımı bardaklarımıza eşit olarak paylaştırdıktan sonra üzerine sütümüzü ilave ediyoruz.

Aslında soğuk kahvemiz bu haliyle de hazır durumda. Ancak eğer daha yumuşak içimli bir soğuk kahve isterseniz içine süt ilave ederek de tüketebilirsiniz. Hatta bu yumuşak içimin yanı sıra bir de hoş bir estetik istiyorsanız bu durumda kahvenizin üzerine hazır çikolata sosu ile şekil verebilirsiniz. Öncesinde kahvenizin içine buz atmak suretiyle de daha soğuk olmasını sağlayabilir ve ferahlatıcı etkisini artırabilirsiniz. İşte dalgona yani soğuk kahveniz hazır bile. Yanında küçük kurabiyelerle servis edebilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!