Son aylarda hızla artan yaşam maliyeti, kışın gelmesinin ardından kendini daha da hissettirir oldu. Kasım ayının ortasına geldiğimiz bugünlerde vatandaşlar artık doğalgaz ya da elektrikli ısıtıcılarını açmaya başladı. Özellikle de çocuk sahibi aileler daha ilk havalar soğuduğunda doğalgaz ve elektrikli ısıtıcılarını çoktan açtı. Fakat son zamların ardından, dar gelirli vatandaşlar için ısınmak bile lüks hale geldi! Bu durumların farkında olan bakanlıklar ise vatandaşlara yardım etmek ve destek vermek için birçok sosyal yardım programını hayata geçiriyor. Bu desteklerden biri de dar gelirli ailelere sunulan elektrik tüketim desteği oluyor!

Bugün sizler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetlerinden biri olan "Elektrik Tüketim Desteğini" araştırdık.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Elektrik Tüketim Desteği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlara sunduğu sosyal yardımların arasında yer alıyor. Üstelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu Elektrik Tüketim Desteği hizmeti yeni değil. 2019 yılından beri sosyal yardımlardan faydalanan aileler, elektrik faturalarını ailelerindeki kişi sayısına göre daha uygun fiyattan ödeme şansı elde ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu bu elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişiler, E-Devlet üzerinden "sosyal yardım" başvurusu yapabilir.  Eğer sosyal yardım başvurunuz kabul edilirse, ek başvuru süreci olmadan her ay elektrik faturanız ve TC kimliğinizle, size en yakın PTT şubelesine giderek hane içindeki kişi sayısına bağlı olarak 70 TL ile 200 TL arasında elektrik indirimi alma şansını yakalıyorsunuz.

Ne Kadarlık Elektrik Tüketim Desteği Veriliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardımları arasında yer alan bu elektrik tüketim desteklerinden yararlanan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de ne kadarlık ödeme alabileceği oluyor, ailenizdeki kişi sayısına göre:

  • 1 ya da 2 kişilik ailelere aylık aylık 75 kilovatsaat (108 TL) ödeme yapılıyor.
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 TL) ödeme yapılıyor.
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 TL) ödeme yapılıyor.
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 TL) destek ödemesi yapılıyor.