Son zamanlarda ülkede herkesin gözü kulağı enflasyona ilişkin yapılan açıklamalarda. Sürekli artan fiyatlar nedeniyle vatandaşlar alım gücünün zayıflamasından ve hayat standardının sürekli düşüyor olmasından şikayetçi. Milyonlarca çalışanın takip ettiği Türk-İş verileri de aynı yönde bilgiler veriyor. Türk-İş'in yapmış olduğu çalışmaya göre Eylül ayında gıda fiyatları aylık %5,15 artarken bu artış oranı yıllık %130,01 oranında artış gösteriyor. Bununla birlikte söz konusu çalışmada açlık sınırı 7.245,18 TL olarak açıklanırken yoksulluk sınırının ise 23.599,93 TL olduğu belirtildi.

Enflasyonda Dünya Altıncısı Olduk

Dolar karşısından %100'den fazla oranda değer kaybeden Türk Lirası için işler gitgide daha karamsar bir hal alıyor. Zimbabve, Lübnan, Suriye, Sudan ve Venezüella'nın ardından dünyadaki en yüksek 6. enflasyona sahip olan ülkemizde dış ticaret açığı ise 1 yılda 25,5 milyardan 62,1 milyar dolara çıkmış durumda. Merkez Bankası'nın bu duruma müdahale etmek için dolar satması ise TCMB rezervlerindeki doların daha da eksilmesine neden oldu. Diğer yandan çalışanlar açısından da durum olumsuzluğunu koruyor. Artan oranlı gelir vergisi nedeniyle çalışanlar ocak ayında almış oldukları ücretlerini aralık ayında alamayacak pozisyondalar. Ayrıca ekonomi 2022 yılının 2. çeyreğinde %7,6 oranında büyümüş olmasına rağmen işgücü ödemelerinin milli gelirden almış olduğu pay bir önceki yıla kıyasla %7,2 azaldı. Tüm bu olumsuzluklar çalışanların ücretlerine yapılan zamla bertaraf edilmeye çalışılsa da tüketim ürünlerindeki fiyat artışları henüz durdurulamıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Barınma Maliyetleri ve Mutfak Enflasyonu Can Yakıyor!

Türk-İş'in yapmış olduğu araştırmada 2022 Eylül ayında dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 7.245,18 TL olarak açıklanırken yoksulluk sınırı ise 23.599,93 TL olarak açıklandı. Bunun yanı sıra bekar bir çalışanın yaşam maliyetleri ise aylık 9.439,35 TL. Çalışanlarsa bu rakamlar karşısında birçok açıdan oldukça kaygılı. En çok kaygı duyulan konu ise ortalama %160 artış gösteren kira ve barınma sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Barınma maliyetleri bu durumdayken mutfak enflasyonu ise son 12 ay için %130,01 oranında artış gösterdi. Detaylı bir şekilde bakacak olursak bir ay içerisinde kuzu eti fiyatına %7, tavuk etine %8 ve yumurtaya ise %11 oranında zam yapıldı. Aynı şekilde kuru fasulye fiyatlarında %21 artış olurken bulgurda %7, makarnada %6 oranında fiyat artışları yaşandı.