Devletin uzun süredir memurlar için üzerinde çalışmaların devam ettiğini söylediği 3600 ek gösterge ile ilgili detaylar sonunda açıklandı. İşte milyonlarca memuru yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili son durum!

Devlet memurları için her zaman tartışmaların odağında olan 3600 ek gösterge konusunun son yıllarda yeniden ele alınmasına ilişkin haberler gündemden düşmüyordu. Devlet kademesinden 3600 ek gösterge ile ilgili olarak önemli bir çalışmanın gerçekleştiğinin açılamasının yapılmasının ardından milyonlarca memur merakla beklemeye başlamıştı. Sonunda milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge ile ilgili son durum açıklandı. Son belirlemelere göre mevcut ek göstergesi 2200 olan bir şube müdürü için emekli aylığı 1.947 TL, emekli ikramiye ise 70.000 TL oranında artış sağlamış oluyor.

Temmuz’da Meclis’ten Geçmişti

İlgili bakanlıkların uzun süredir üzerinde çalıştığı ek gösterge konusu Temmuz 2022’de TBMM gündemine gelerek, geçmişti. Henüz uygulamaya alınmayan yeni ek gösterge düzenlemesinin hayata geçeceği tarih ise 2023 Ocak olarak açıklanmıştı. Bu doğrultuda da söz konusu memurların maaş ve ikramiyeleri ile ilgili olarak meydana gelecek artış konusu merak ediliyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Memur Maaşlarında %22 Artış

Normal şartlarda söz konusu 3600 ek gösterge konusu sadece din görevlisi, hemşire ve öğretmen gibi sadece belirli devlet memuru pozisyonlarını ilgilendiriyor. Ancak söz konusu düzenleme ile birlikte kamu kurumlarındaki görevli olan tüm meslek gruplarını kapsaması sağlandı. Böylelikle söz konusu memurlar içinde ek gösterge artışının resmileştirilmesi de sağlanmış oldu. Ek gösterge artışı sayesinde aktif olarak görevine devam eden devlet memurlarının şu anki maaşları için herhangi bir etki sağlamayacak. Ancak söz konusu devlet memurlarının hem emekli maaşı hem de emeklilik ikramiyeleri için ek göstergedeki artış ile birlikte önemli bir artış oluşturulacak. Söz konusu artışın bazı devlet memurları için 50 TL ile 60 TL aralığında minimal bir düşüş oluşturması da mümkün olacak.