Türk mutfağının vazgeçilmez menülerinden birisi olan hamur işi tarifleri, her ne pahasına olursa olsun birçoğumuzun masalarını şenlendiren lezzetler arasında. Bir misafir beklediğinizde, canınız bir anda hamur işi alternatiflerden birisini çektiğinde ya da sevdiklerinizi harika bir poğaça ile şımartmak istediğinde sizler için harika bir önerimiz var. Milföy tadında harika bir poğaça için az malzeme ile ağzınıza layık bir poğaça yapabilirsiniz. İşte sizin için pratik bir poğaça tarifi, püf noktaları ve ihtiyacınız olan malzemeler!

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Milföy Tadında Poğaça İçin Gerekli Malzemeler

Milföy tadında kat kat poğaça için tarifimize geçmeden önce tarif için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralamamızda fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 kilo un
  • 500 gram donmuş margarin
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 500 ml soğuk su
  • Üzerine;
  • 2 yumurta sarısı

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık milföy tadında kat kat poğaçamızın yapım aşamalarına ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz.

Milföy Tadında Poğaça Tarifi

Poğaçamızın yapımı için öncelikle derin bir karıştırma kabına unu, tuzu, donmuş margarini rendeleyerek alalım ve iyice karıştıralım. Sonra kontrollü bir şekilde soğuk suyumuzu ilave edelim ve yoğuralım. Ardından hamurumuzu tezgaha alalım ve toparlanana kadar yoğuralım. Ve toparlanan hamurumuzu tezgaha un serptikten sonra silindir şekline getirelim ve üstüne poşet geçirerek dirseğimizle uzunlamasına olacak şekilde açalım. Akabinde biraz genişleterek iki ucunu katlayalım ve yeniden açalım. En sonunda bir kez daha katlayalım ve yeniden dirseğimizle açmaya devam edelim. Açtığımız hamuru 5-7 cm. aralığında şeritler şeklinde keselim ve üstlerini poşet yardımıyla örtüp 15-20 dakika kadar dinlendirelim. Dinlenmiş olan hamuru alalım ve elimizle hafif bir şekilde bastırarak açıp rulo halinde saralım. Sonra üzerini örtelim ve 15 - 20 dakika kadar daha dinlendirelim. Yeniden dinlenmiş olan hamuru alalım ve parçalara bölerek bezeler haline getirip bir 15 - 20 dakika kadar daha dinlendirelim. Son aşamada bu dinlenmiş olan bezeleri alalım ve elimizle bastırarak açalım ve ikiye katlayıp kapalı kısmından tekrar bastıralım. Yağlı kağıt serili tepsinin içerisine yerleştirelim ve üzerine yumurta sarısı sürdükten sonra çatalla şekil verelim. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirelim.