Malulen emekli olabilmek için gereken ilk koşul, kişinin maluliyet yaşaması ve “malul” olmasıdır. Sigortalı olarak çalışırken, çeşitli iş kazaları ya da hastalıklar nedeniyle, vücut bütünlüğünün bozulması ve bazı bölümlerinin yetersiz hale gelmesi “maluliyet” olarak tanımlanır. Ancak vücut yeterliliğinin bir bölümünü kaybetmek, malul olarak tanımlanmanızı sağlasa da, malulen emekli olabilmek için, bazı koşullara sahip olmanız gereklidir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emekli olabilmek için, sigortalı bir şekilde en az 10 yıldır çalışıyor olmak gereklidir. Bunun yanında bu süre zarfında en az 1.800 günlük prim ödemesinin yapılmış olması koşulu da bulunuyor. Malulen emeklilik koşulları arasında, belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış olmak ve 1.800 günlük prim ödemesinin yapılmış olması zorunluluğu var.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile kurum üyesi ile ilgili bu koşulların yanı sıra, malulen emekli olabilmek için en az % 60 oranında bir iş gücü kaybının yaşanması gerekiyor.  İş gücü kaybı, kurum tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumlarında bulunan sağlık kurulları tarafından rapor aracılığıyla belgeleniyor. Çalışanın mutlaka, işe başladıktan sonra iş gücü kaybını yaşamış olması da diğer bir koşul olarak öne çıkıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Bu koşulların tek istisnası, kişinin % 60 ve üzerinde iş gücü kaybı yaşamasının yanında, başka birinin bakımına muhtaç olmasıdır. Başka birinin bakımına muhtaç durumda olan kişiler, eğer % 60 ve üzerinde malullük oranına da sahipse, malulen emekli olabiliyorlar.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılıyor?

Çalışma yaşamınız sırasında yaşadığını bir kaza ya da hastalık nedeniyle iş gücü kaybı yaşamanız halinde, malulen emekli olabilmek için Sosyal Sigortalar Kurumu’ nun, il ve ilçelerde bulunan müdürlüklerine başvurmanız gerekiyor. Başvurunuz sonrasında, kurum sizi meslek hastalıkları konusunda uzmanlaşmış olan sağlık kurumlarına sevk ediyor. Dolayısıyla daha önce malul raporu almanıza gerek olmuyor. Kurum tarafından yetkili olarak kabul edilen sağlık kurumlarının rapor vermesi gerekiyor.

Maalesef mevzuat gereği, % 60’ ın altında malullük durumu söz konusuysa, malulen emekli olunamıyor. Ancak bu durumdaki kişiler için Engelli aylığı ve bu aylık içinde gereken koşullar bulunuyor. Malul raporunun, malulen emeklilik açısından çok önemli bir veri olması nedeniyle, mutlaka önce kuruma başvurmanız ve buradan aldığınız sevkle sağlık kurumuna gitmeniz gerekiyor.