Türk mutfağının içecek menüleri arasında sarsılmaz bir yere sahip olan komposto, yüzyıllar boyunca her zaman sofralarımızın vazgeçilmez içecekleri arasındaki yerini korumuştur. Bugün de, hem kendisi hem de sevdikleri için birçok kişi piyasadaki meyve sularının yerine evde komposto yapmayı tercih ediyor. Bunun nedeni ise evde yapılan meyve kompostolarının hem daha lezzetli olmalarından hem de daha sağlıklı olmalarından kaynaklanıyor. Peki ama evde komposto nasıl yapılır? İşte sizin için vişne kompostosu yapımı ve püf noktaları!

Vişne Kompostosu İçin Gerekli Malzemeler

Mutfaklarımızın ve yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden birisi olan vişne kompostosunun yapımına başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlayalım. Vişne kompostosu için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 2 kg vişne
  • 3 litre su
  • 3 su bardağı şeker

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi vişne kompostomuzun yapım aşamalarına.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Vişne Kompostosu Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemelerin hazırlanmasının ardından vişne kompostomuzun yapımına başlayabiliriz. Bunun için öncelikle vişnelerimizin saplarını ve yapraklarını ayıklayarak işe başlayalım. Bu işlem için ön hazırlık olarak ilk etapta vişnelerimizi yıkayalım. Yıkama işleminden sonra ise bir çekirdek çıkartma aparatı, pipet ya da çatal iğne yardımıyla vişnelerimizin çekirdeklerini çıkartalım. Bunun akabinde çekirdekleri ayıklanmış vişnelerimizi tencereye alalım ve üzerine 3 litre su koyarak ocağın altını yakalım. Vişnelerimizi bu şekilde kaynamaya bırakalım ve kaynama aşamasından yaklaşık olarak 15 dakika sonra 3 su bardağı şekerimizi de suya ilave ederek karıştıralım. Vişnelerimiz şekerle birlikte 15 dakika daha kaynadıktan sonra henüz sıcakken cam kavanozlara dolduralım. Kompostomuzu bu şekilde cam kavanozlara doldurduktan sonra içine vişnelerimizden de atabiliriz. Akabinde kavanozlarımızın kapaklarını sıkıca kapatalım ve bu şekilde soğumaya bırakalım. Kompostonuz soğuduktan sonra bozulmamaları için güneş almayan serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Hatta dilerseniz buzdolabında muhafaza edebilir ve tüketeceğiniz zaman soğuk soğuk servis edebilirsiniz.

İşte kendiniz, çocuklarınız ya da sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli mi lezzetli vişneli kompostonuz hazır bile. Bu arada şeker miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Hatta su miktarını da daha az tutarak konsantre komposto elde edebilirsiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!