Bu sıcak yaz günlerinde birçok kişi ferahlatıcı içeceklere yönelmeden duramıyor. Bildiğiniz gibi son haftalarda ülkemizdeki sıcaklık dereceleri hızla yükselmeye devam ediyor. Hal böyle olunca herkes ferahlamak ve bir nebze de olsa sıcaklardan kurtulmak istiyor. Pek çok popüler asitli içecek hayat kurtarıcı olsa da evimizde yaptığımı lezzetli içeceklerin yerini elbette tutmuyor. Bu nedenle bugün sizlerle birlikte çilekli komposto yapıyoruz. Bu lezzeti denedikten sonra bir daha hazır komposto almayacaksınız ve her daim bu tarifi yapmak isteyeceksiniz.

Eğer hazırsanız komposto yapımına başlayabiliriz, ilk olarak malzeme listesiyle işimize başlıyoruz. 

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Bu Sıcak Yaz Günlerinde Kurtarıcınız Olacak Çilek Kompostosu Tarifi İçin Malzemeler

  • 700 gr çilek, 
  • 1 su bardağı toz şeker, 
  • 6 su bardağı su, 
  • 1 çubuk tarçın, 
  • 3-4 yemek kaşığı beyaz sirke

Adım Adım Bu Sıcak Yaz Günlerinde Kurtarıcınız Olacak Çilek Kompostosu 

Bu sıcak günlerde kurtarıcımız olacak çilekli komposto için tarifimize başlıyoruz. Bunun için ilk olarak çileklerimizi temizlememiz gerekiyor. Derin bir kabın içine bolca su ekliyoruz, içine ise çileklerimizi atıyoruz. Ardından bu suyun içine biraz da elma ya da üzüm sirkesi ekliyoruz ki çileklerimiz güzelce temizlensin. 

Çileklerimizi sirkeli su ile güzelce yıkadıktan sonra 15 dakika kadar bekletip ardından tekrar sudan geçirip ardından tezgahımıza alıyoruz. 

Yıkanan ve temizlenen çileklerimizin yeşil kısımlarını bıçakla kesiyoruz 

Artık çileklerimizi kaynatıp komposto haline getirmemiz gerekiyor. Bunun için uygun bir tencereye çileklerimizi alıyoruz ve üstüne şeker ekledikten sonra biraz suyumuzu da tencereye aldıktan sonra ocağın altını açalım ve çileklerimizi kaynamaya bırakalım.

Çileklerimiz, su ve şeker ile kaynamaya başladıktan sonra kaynayan suyun içine çubuk tarçını ilave ederek çileklerimiz hafif diri kalacak şekilde pişmeye bırakalım. Çileklerimizi çok fazla pişirmemeliyiz yoksa dağılacaklardır.

Bir süre kaynattığımız kompostomuzu ocaktan alıyoruz. Ancak bir süre bekletip soğutmamız gerekiyor. Soğuduktan sonra ise servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!