Türk mutfağının belki de en leziz yemek çeşitlerinden birisi olan yaprak sarması, 7'den 70'e herkesin sevdiği tatlar arasında yer alıyor. Çoğu zaman tadar tatmaz bizi çocukluğumuza götüren ve masalarımızı şenlendiren yemeklerden birisi olan yaprak sarmasının yapımı ise maalesef oldukça zahmetli bir iş. Bunun için hemen hemen her dönem daha pratik yaprak sarması yapabilmek için birçok yöntem geliştirilmiş. İşte sizler için kolay yaprak sarması yapabilmek için bazı ipuçları ve pratik bir şekilde sarma yapma yöntemleri!

Doğru Yaprak Seçimi Önemli

Yaprak sarmasını daha kolay bir şekilde yapabilmek için belki de en çok dikkat edilmesi gereken husus yaprak seçiminin doğru yapılması. Çünkü kusursuz bir yaprak sarması yemeğinin en önemli püf noktası doğru yaprak seçiminden geçer. Bu nedenle yaprak alırken öncelikle mevsiminde almaya dikkat etmelisiniz. Bu durumda asma yaprağı alırken mayıs ayının ortasından temmuz ayının sonuna kadar uzanan dilimde yaprak satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaprak seçimi yaparken yaprak sarmanızı ne şekilde yapacağınıza da doğru bir şekilde karar vermelisiniz. Bu doğrultuda eğer etli sarma yapacaksanız yapraklarınızı mümkün olduğu kadar küçük olanlardan seçmelisiniz. eğer zeytinyağlı yani yalancı sarma yapacaksanız bu durumda daha büyük ve geniş yaprakları tercih etmelisiniz.

Kalem Gibi Sarmalar İçin Püf Noktaları

Kalem gibi yaprak sarması sarmak birçok kişinin ortak hayali. Bunun için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi yaprak seçimi son derece önemli. Bunun için yapraklarınızı seçerken damarlı olan yaprakları elemelisiniz. Ayrıca yapraklarınızın hemen hemen aynı boyutlarda ve hafif genişçe olması gerekir. Yaprak seçiminin yanı sıra iç harcınızın hazırlanışı da son derece önemli. İç harcınızı yaprağınıza dengeli bir şekilde ve yeteri miktarda koymanız oldukça önemli. Dengesiz bir şekilde koyduğunuzda ya da olması gerekenden fazla pirinç kullandığınızda pişen pirinçlerin yaprağınızı parçalayacağını ve sarmanızın dağılacağını unutmamalısınız. Son olarak yaprak sarmasının pişirilmesi aşaması da dağılmamış mükemmel sarmalar için yine titizlikle yaklaşmanız gereken bir diğer aşama. Tüm yapraklarınızı sarıp sıkıca tencerenize dizdikten sonra yapraklarınıza bir porselen tabak ya da sarma kapağı ile kapatmalısınız. Aksi takdirde sarmalarınız pişerken hareket ederek dağılabilirler.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Afiyet olsun!