Modern ve sosyal devlet sistemi gereğince ülkemizde devlet destekleri her alanda vatandaşlara ulaştırılmaya devam ediliyor. Özellikle devletin tüm birimlerince tespit edilen 81 ildeki ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak sosyal yardımlar ile destek sağlanmaktadır. Türkiye’de sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Pandemi döneminde bakanlığın sağladığı sosyal desteklerin kapsamı iyice genişlemişti. 2022 yılında da tüm ihtiyaç sahibi ailelere bakanlık tarafından sunulan sosyal destekler ve bu desteklere başvuru yöntemleri hakkında tüm merak edilenler haberimizde!

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Gıda Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 81 ile 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin temel mutfak ihtiyaçlarının karşılanması için gıda yardımında bulunmaktadır. Gıda yardımları yıl boyunca ayni veya nakdi olarak gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde de gıda kolisi ile destek verilmektedir. Bu destek her ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV)aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

Muhtaç Asker Ailelerine Destek Ödeneği

Zorunlu vatani görevi dolayısıyla askere giden vatandaşların yardıma muhtaç durumda olan ailelerinin geçimini sürdürebilmeleri için nakdi destek sağlanmaktadır. Bu destek kapsamında asker evli ise eşine, bekar ise anne veya babasına 2 ayda 1 olacak şekilde 500 TL tutarında destek ödemesi yapılır.

İşe Yönlendirme Yardımı

Bakanlık 3294 sayılı Kanun çerçevesinde düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi hanelerde ikamet eden 18 ile 55 yaş arasındaki bireylerin SYDV tarafından çalışabilir onayıyla İŞKUR’a bildirilen kişilere destek ödemesi yapılmaktadır. Destek kapsamında İŞKUR aracılığı ile işe yönlendirildiği bilgisi Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ne bildirilen sosyal yardım yararlanıcısının bildirim tarihinden itibaren 30 gün içinde destek alabilir. 1 yıl içerisinde azami 3 defa olacak şekilde aylık net asgari ücretin en fazla %10’una kadar destek ödemesi alınabiliyor.

Barınma Yardımı

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için bakanlık tarafından sağlanan en hayati sosyal desteklerden birisi de barınma yardımıdır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için devlet elini taşın altına koyuyor. Oturulması olanaksız olan eski ve sağlıksız evde yaşayan ihtiyaç sahiplerine bakım ve onarım, betonarme veya prefabrik ev yapımı yardımı sağlanmaktadır.