Çeşitli hastalıklar için kaplıcaların oluşturduğu iyileştirme etkisi, ilaç ve diğer tedavi türlerinin etkisindedir. Bu çerçevede yakın zamanda SGK tarafından kalıca tedaileri de Genel Sağlık Sigortası içerisine dahil edildi. Henüz sigortalılar tarafından pek bilinmeyen bu uygulamadan, koşulları gerektiren ve sağlayan her sigortalı faydalanabiliyor.

SGK çalışanı, Bağ-kur sigortalısı ve emeklileri, gerektiğinde yanlarında bulunan bir refakatçiyle bakanlıktan izinli olan kaplıcalarda, gereken süreler boyunca SGK tarafından karşılanan tedavi görebiliyorlar. Kaplıcaya gidiş ve geliş yol masraflarını da SGK ödüyor.

Kaplıca Tedavisi İçin Sağlık Raporu Zorunlu

Kaplıca tedavisinin doktorlar tarafından çeşitli hastalıklar için tedavi olarak önerilmesi gerekiyor. Ancak SGK’ nın kaplıca tedavisinin ücretini karşılaması için, resmi sağlık kurumlarından Sağlık Kurulu tarafından onaylanmış raporun bulunması gerekiyor. Bu raporu veren kurulda, en bir tane fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da Tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer alması gerekiyor. Verilen sağlık raporunda, hastalığın tanısı, önerilen tedavi türü, tedavinin süresi ve seans sayıları da yer alıyor. Düzenlenen bu rapor 6 ay için geçerli oluyor.

Kaplıca Tedavisinde 30 Seans Sınırı Bulunuyor

Hastalık türü ve derecesine göre farklı tedavi süreleri ve seans sayıları öneriliyor. Buna karşın SGK 30 seansla sınırlandırılmış bir tedavi sürecinin masraflarını karşılıyor. Bununla birlikte, 30 seansın üzerinde ki tedaviler, ağır ve kronik hastalıklar için gerekiyor. İlgili sağlık kurumundan raporun alınmasından sonra, en fazla 15 gün içerisinde tercih edilen izinli bir kaplıca da tedaviye başlanması gerekiyor. Eğer tedavi sürecine ara verilmesi gerekirse, bu süre en fazla 5 gün olabiliyor. 5 Günü aşan verildiğinde veya rapor alındıktan sonra 15 gün içerisinde tedaviye başlanmadığında, raporun yeniden alınması gerekiyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Kaplıca Tedavisi İçin Gereken Koşullar

Sağlık kurulu raporunun olması ilk koşul. Rapor alındığı gün dahil olmak üzere, 5 gün içerisinde bakanlıktan onaylanmış bir kaplıca seçimi yapılarak, en fazla 15 gün içerisinde tedaviye başlanması gerekiyor. Kaplıca seçimi, ikamet edilen yere en yakın bakanlık onaylı tesis olmak zorunda. SGK en yakın kaplıca tesisine göre yol ücreti karşılıyor. Raporda ve sevk formunda da belirtildiği üzere, hastanın bir refakatçiye ihtiyaç duyuyor olması halinde, refakatçinin de yol ve konaklama ücretleri SGK tarafından karşılanıyor. Bu kural 18 yaşından küçükler için geçerli değil. SGK tarafından 21 günlük tedavi süreci için ödeme yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı Onaylı Kaplıca Tesislerine Gitmeniz Gerekiyor

Sadece Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve izin belgeli tesisler deki kaplıca tedavileri, SGK tarafından ödeniyor. Ülke genelinde onaylı 311 tesis bulunuyor. Bu tesislerin hangileri olduğunu kaplica.sgk.gov.tr linkini ziyaret edebiliyor ve tercihinizi buna göre yapabiliyorsunuz.