Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Daha sonra kullanmak için buzluğa kaldırdığımız et, meyve ve sebze gibi yiyecekleri en sağlıklı şekilde nasıl çözdürebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Bunun için birçok yöntemin bulunması, hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğu konusunda kafanızda soru işaretleri yaratabilir. Gelin, dondurduğunuz et ve yiyeceklerinizi hızlı çözdürmenin pratik yollarını birlikte inceleyelim.

Misafirlerin ani ziyaretleriyle hemen hemen hepimiz karşı karşıya kalmış olabiliriz. Böyle durumlarda önceden buzluğa koyduğumuz yiyecekler hayat kurtarıcı bir rol üstlenir. Ancak kısıtlı bir zamanda dondurduğunuz yiyecekleri çözdürmek sizin için işkenceye dönüşebilir. İşte birazdan vereceğimiz birkaç pratik yol ile dondurduğunuz et ve yiyeceklerinizi kolay ve hızlı bir şekilde çözdürebilirsiniz!

1. YİYECEKLERİ BUZLUKTAN BUZDOLABINA İNDİRMEK EN GÜVENİLİR YOLLARDAN BİRİ

  • Yiyecekleri pişirmek için biraz vaktiniz varsa bu yöntemi kullanıp buzdolabı kısmına indirin ve çözülmesini bekleyin.
  • Bu sayede yiyecekler daha yavaş çözüleceği için bakteri oluşumunu da engellemiş olursunuz.
  • Bu yöntemle çözdürebileceğiniz yiyecekler; etler, sebzeler, meyveler ve diğer dondurulmuş ürünler.

2. MİKRODALGANIN GÜCÜNÜ KULLANIN!

  • En hızlı yollardan biri mikrodalga kullanılması. Bu sayede hem zamandan tasarruf edebilir hem de yiyeceklerinizin buzunu çözdürebilirsiniz.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var:

  • Bu yöntemi yiyeceklerinizi hemen pişirecekseniz kullanın. Çünkü mikrodalga, fırın özelliğini kullanarak içerisine koyduğunuz yiyecekleri pişirmeye başlar. Pişmiş yiyecekleriniz ne kadar çok beklerse bakteri oluşumu için o kadar elverişli bir ortam hazırlanmış olur.
  • Son olarak mikrodalgaya her tabak çeşidi giremeyeceği için çözülmesini istediğiniz et ve yiyeceklerinizi mikrodalgaya uygun bir tabağa almayı ve üzerinde plastik hiçbir madde kalmadığından emin olmayı unutmayın.
  • Bu yöntemi kullanabileceğiniz yiyecekler; sebzeler, etler ve meyveler.

3. ETLER İÇİN SİRKE, SEBZELER İÇİN KAYNAYAN SU

  • Dondurduğunuz etlerin daha hızlı çözülmesini sağlamak için üzerine sirke dökebilirsiniz. Sirkenin içinde bulunan asitler, etinizde bakteri oluşumunu engellerken etinizin suya kıyasla çok daha kolay bir şekilde çözülmesini sağlar.
  • Sebzelerinizi buzluktan çıkardığınız gibi pişirmek yerine öncesinde kaynayan suda çözülmesini bekleyin. Böylece sebzelerinizi daha sağlıklı ve taze bir şekilde tüketebilirsiniz.