Kalabalık aile ve misafir sofralarının, bayram menülerinin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan yaprak sarmasını herhalde sevmeyenimiz yoktur. 7'den 70'e herkesin severek yediği yaprak sarması ayrıca hemen hemen her yörede yapılan, bilinen ve sevilen bir lezzet. Ama bunca lezzet namına karşılık yapımı da bir o kadar meşakkatli ve zor olan yemeklerimizden birisi. Zeytinyağlı ya da etli olarak yapılabilen yaprak sarması için bugüne kadar birçok yöntem geliştirilerek sarmanın basit yolları aranmış durumda. Biz de bu yazımızda sizler için yaprak sarması yapmanın kolay yöntemlerini açıklayacağız. İşte saatlerce sürebilecek yaprak sarmanızı daha pratik ve kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olarak bazı püf noktaları ve kolaylaştırıcı yöntemler!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Poşetle Sarma Yöntemi

Eni geniş olmayan şeffaf bir poşeti sarma yapacağımız zeminin üzerine serelim. Ardından asma yaprağımızı güzelce şeffaf poşetimizin üzerine yayarak içine iç harcımızdan koyalım ve yaprağa eşit bir şekilde dağıtalım. Ardından yaprağımızın için güzelce ve eşit bir şekilde doldurduktan sonra yaprağın kenarlarını katlayalım ve bir iki adım döndürelim. Sonrasında yaprağın ortasını elimizle sıkıştırarak poşeti kaldıralım. Elimizden de destek alarak  sıkıca tutalım ve şeffaf poşeti kaydıralım. Bu yöntem sayesinde hem sıkı hem de kalem gibi düzgün yaprak sarmaları elde edebilirsiniz. Üstelik de hem zorlanmadan hem de yaprağa hiçbir şekilde zarar vermeden pratik bir yöntemle tencerenizi kolaylıkla doldurabilirsiniz.

Kumaşla Sarma Yöntemi

Yarım metre kadar temiz bir kumaş alarak en uç kısmını oklavanızı  içine geçirebilecek şekilde dikelim. Ardından kumaşımızı serelim ve üzerine 4 adet yaprağımızı koyalım. Yaprakların içine iç harcımızı koyarak eşit bir şekilde yayalım. Sonrasında yaprağı ikiye katlayıp üzerine dikişle tutturduğumuz oklavayı getirelim. Son olarak başka bir oklavayı koyarak yapraklarımızı sıkıştıralım ve dikili olan oklavamızı sert bir şekilde kaydıralım. Poşet yönteminde olduğu gibi kaydırma yöntemi ile bu kez aynı anda tam dört yaprak sarmasını yapabileceksiniz.

Siz de bu yöntemlerden birisini deneyerek kaydırma yöntemi ile ister şeffaf poşetle isterseniz de kumaş ve oklava ile daha hızlı ve daha pratik bir şekilde sarmalarınızı yapabilirsiniz.