Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Ankastre ocaklar, mutfaklarımızın şıklığını tamamlayan en önemli malzemelerin başında geliyor. Fakat estetik görünümlerinin sürekliliğinin sağlanabilmesi için temizliklerine oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü belli bir kullanımın ardından her ocakta olduğu gibi ankastre ocaklarda da inatçı yağ ve kireç lekeleri oluşabiliyor. Bu lekelerden kurtulmaya çalışırken ocağınızın artık eskisi gibi parlamadığını görüyorsanız bu durumda temizlik konusunda bir konuda bir hata yapıyorsunuz demektir. Ki bu hata genellikle de yanlış temizlik ürünü kullanmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle bu yazımızda sizler için ankastre ocaklarınızın temizliği konusunda sizi oldukça mutlu edecek bir temizleme yönteminden bahsedeceğiz. İşte ankastre ocaklarınızı ilk günkü ışıltısına kavuşturan temizleme yöntemi ve detaylar!

Ankastre Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Ankastre ocakların ilk günkü parlaklığını korumak için doğru temizlik yöntemlerini kullanmak son derece önemli. Aksi takdirde ocağınız hem ışıltısını kaybedecek hem de mutfağınızda kötü bir görünüme neden olacak. Bunun olmaması ve ocağınızın ilk günkü gibi pırıl pırıl parlamasını istiyorsanız bu durumda size tavsiye edeceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemle ocaklarınızın yeniden ışıl ışıl parladığını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 sprey şişede su
  • Sirke
  • Peçete
  • Diş fırçası

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi ankastre ocağımızı ışıltıya kavuşturacak olan temizlik yöntemimize.

Ankastre Temizliğinde Püf Noktaları

Ankastremizi temizlerken eğer eski ışıltısına kavuşmasını istiyor ve bu ışıltıyı hiç kaybetmesin istiyorsak, ocağımızı temizlerken kullanacağımız yönteme ve temizleyiciye dikkat etmemiz gerekir. Bunun için öncelikle ocağımızı temizlemeye ocağın gözlerini çıkartarak başlayalım. Ardından daha önceden hazırlamış olduğumuz karbonatı ocağın tamamına gelecek şekilde serpiştirelim. Sonrasında bir sprey şişeye su koyarak ocağa serpiştirdiğimiz karbonatlar nemlenene kadar üzerine su sıkalım. Yaklaşık olarak 6 - 7 fıs yeterli olabilir. Sonra da eski bir diş fırçası yardımıyla karbonatlı bölgeleri güzelce fırçalayalım. Bu noktada kendinizi çok fazla yormanıza hiç gerek yok çünkü yağ ve çözülmesi zor kirler karbonata karşı fazla direnemeyecektir. Ardından şişemizdeki suyu boşaltıp içine sirkemizi koyalım ve yine birkaç fıs sıktıktan sonra ocağın üzerine peçete örterek 5 dakika kadar bekletelim. Son olarak ocağın yüzeyini üstündeki peçeteyle temizleyelim.