Bulaşık makineleri belki de mutfaklarımızda en çok kullandığımız ve her kullandığımızda da icat eden kişiyi saygıyla andığımız beyaz eşyaların başında geliyor. Dur durak bilmeksizin çıkan bardak, tabak, çatal, kaşık, tencere ve buna benzer bulaşıklar eğer bulaşık makinelerimiz olmasa oldukça zaman alan işlerden birisi olurdu. İşte hayatımızın en önemli unsurlarından birisi haline gelen bulaşık makinelerimizde karşımıza çıkan en büyük sorunlardan birisi de bardaklarda meydana gelen çizilmeler. Hemen hemen hepimizin başına gelebilen bardak çizilmelerini önlemek için yapabileceğimiz bazı uygulamalar bulunuyor. İşte bardakların bulaşık makinesinde çizilmelerinin nedenleri ve çözüm yöntemi!

Bardakların Çizilmesinin Nedeni Nedir?

Bulaşık makinelerimizin verimli çalışabilmesi ve bulaşıkların temiz bir şekilde yıkanabilmesi için makinelerimizin tuz ve parlatıcıya ihtiyacı var. Eğer bu malzemelerden birisi eksik olursa bu durumda makinemiz düzgün çalışmaz ve bulaşıklarımızda çizikler meydana gelir. Bu arada tüm bu maddelerin bir arada olduğu bulaşık makinesi tabletleri de maalesef makinelerin ihtiyaç duyduğu tuz ve parlatıcıyı sağlamıyor. Bu nedenle makinenin ihtiyaç duyduğu tuz ve parlatıcıları mutlaka makinemize koymamız gerekiyor. Çünkü aşırı kireçli olan şehir ve şebeke suları bulaşıkların aşırı çizilmesine neden olur. Ama bahsetmiş olduğumuz tuz ve parlatıcı ürünleri kullanarak bulaşıklarınızın çizilmesinin önüne geçebilirsiniz.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Eğer evde parlatıcı yoksa bu durumda parlatıcı gözüne sirke de koyabilirsiniz.

Elma Sirkesi ile Çiziklerden Kurtulun

Bardaklarınızda meydana gelen çiziklerden kurtulabilmek için uygulayabileceğiniz bir yöntem de sirkeli su ile bardaklara müdahale etmek. Bunun için elma sirkesini bire bir oranda suyla karıştıralım ve bulaşık makinesinde çizilen bardaklarımızı sirkeli su karışımına alarak en az bir saat kadar bekletelim. Bunun ardından yumuşak bir bez yardımıyla bardaklarımızı ovalamak suretiyle parlatalım. Bu işlemi yaparken eğer sirke kokusundan rahatsız olacağınızı düşünüyorsanız hassas bir deterjan yardımıyla bardaklarınızı elde yıkayabilirsiniz. Ama bunun yanı sıra bardaklarınızda az sayıda çizik varsa bu durumda yumuşak bir bez elma sirkesi damlatarak çizilmiş olan bardaklarınızı ovalayabilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra bardağınızı durulayıp nazikçe kurutmalısınız. Bu şekilde bardaklarınızdaki çiziklerin ve mat görüntünün gitmiş olduğunu göreceksiniz.