Mutfaklarımızda belki de en önemli beyaz eşyalarımızın başında gelen bulaşık makineleri, hayatımıza girdikleri ilk günden bu yana günlük rutinlerimizi son derece kolaylaştırmış durumda. Ancak zamanla, bardaklardan tabaklara, tencerelerden çatal kaşığa hemen her şeyi kolaylıkla temizlememize yardımcı olan bulaşık makinelerimize ilişkin şikayetlerimiz de oluşabiliyor. Yıkama için koymuş olduğumuz cam bardaklarımız ve tabaklarımızın makineden çizik çıkmaları ise bu şikayetlerin başında geliyor. Peki ama bunun için yapılabilecek bir çare var mı? Eğer sizin de bulaşık makineniz cam bardak ve tabaklarınızı çiziyorsa işte sizin için uygulayabileceğiniz bazı basit önlemler!

Karbonat, Sirke ve Limon Tuzu Gücü

Eğer bulaşık makinenizin cam bardak ve tabaklarınızı çizdiğini düşünüyorsanız, bu durumda karbonat, sirke ve limondan yardım alabilirsiniz. Bunun için öncelikle cam bardak ve tabaklarınızı genişçe bir kaba koyarak işe başlayabilirsiniz. Ardından kabın içine koymuş olduğunuz bardak ve tabaklarınızın üzerine bir paket karbonatı iyice gezdirelim. Akabinde bir çay bardağı parlatıcı, yarım çay bardağı limon tuzu ve bir su bardağı kadar da beyaz sirkeyi bunun üzerine ekleyelim. Son olarak tüm bu malzemelerin üzerine bardak ve tabakların üzerini geçecek şekilde kaynamış suyu ilave ettikten sonra yarım saat kadar bekleyelim. Yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra kaptaki su soğuyunca tabak ve bardaklarımızı alarak musluktan akan suyun altında durulayalım. Cam tabak ve bardaklarınızın ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Daha Kısa Süreli Bir Çözüm

Eğer yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemi yaparken yarım saat kadar bekleyecek vaktinizin olmadığını düşünüyorsanız bu durumda size daha pratik bir tavsiye verebiliriz. Bunun için öncelikle bir tane mikrofiber bez alalım ve üzerine sirke, karbonat ve biraz da parlatıcı dökelim. Ardından cam tabak ve bardaklarımızı güzelce ovalayalım ve ovalamış olduğumuz tüm bu malzemeleri akan suyun altında iyice durulayalım. Bu işlemi yaptıktan sonra da cam tabak ve bardaklarınızın ışıltı ile parladığını göreceksiniz.

Bunun yanı sıra, parlatma işlemini yalnızca cam malzemelere değil porselen malzemelere de uygulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle porselen malzemelerinizin içine karbonatı iyice yaydıktan sonra bir limonu ikiye bölerek limonun iç bölümünü tabağınızın her yerinde dolaştırarak karbonatı temizleyin. Sonuç, tabii ki ışıldayan porselenler...