Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var! Sadece Borcam Kullanarak Birbirinden Güzel Tatlılar Yapabilirsiniz, Sadece 15 Dakikaya İhtiyacınız Var!

evlerimizin belki de en emektar aletlerinden birisi olan bulaşık makineleri gerçekten de yüzyılın icadı. Hem elde bulaşık devrini bitiren hem de bu sayede su tasarrufu sağlayan bulaşık makineleri gerçekten de hepimiz için oldukça önemli. Ancak düzenli bir şekilde kullandığımız bulaşık makinelerimiz zaman geçtikçe eski performanslarını kaybetmeye başlayabiliyor. Bunun nedeni makinenin artık kullanım ömrünü tamamlaması ya da bir arızadan kaynaklanması olabileceği gibi çok basit nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bulaşık makinenizi yenilemeden ya da tamire vermeden önce aşağıda vereceğimiz yöntemleri kullanabilir ve makinenizin eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. İşte bulaşık makineniz için temizlik yöntemleri ve detaylar!

Temizliğe Dikkat

Bulaşık makinelerimizi kullanırken elbette ön yıkama yapmamıza gerek yok. Ancak ön yıkama yapmıyoruz demek tabaklarımızı içlerindeki tüm çöpleriyle koyacağımız anlamına da gelmiyor. Bu nedenle bulaşıklarınızı makinenize yerleştirirken öncelikle istediğiniz performansı elde etmek için tabaklardaki büyük atıkları fırça yardımıyla temizlediğinizden emin olun. Bu duruma dikkat ediyorsanız eğer ve makineniz hala temiz yıkamıyorsa bu durumda piyasada satılan bulaşık makinesi temizleyicilerinden yardım alabilirsiniz. Makinenizi bu temizleyiciler eşliğinde boş olarak ve yüksek sıcaklıklarda çalıştırarak filtrelerini temizleyebilirsiniz.

Sirkeden Yardım Alın

Evde mutfak dışında birçok alanın temizliğinde kullanılan beyaz sirke bulaşık makinenizin temizliğinde de devreye giriyor. Eğer bulaşık makinenizin eskisi gibi temiz yıkamadığını düşünüyorsanız bunun için bir kap içinde 2 kaşık limon tuzu ve 2 bardak beyaz sirkeyi karıştırarak bulaşık makinenizin içine dökün. Ardından sıcak ayarda bir programda makinenizi çalıştırın. Limontuzu ve sirke yöntemi sayesinde makinenizin genel anlamda temizliğini yapmakla birlikte kireçleri de yok etmiş olursunuz.
Yine bulaşık makinenizin temiz yıkamamasının diğer nedenleri arasında makinenizin içinde bulunan fıskiyeleri temizlemek geliyor. Bu konuda öncelikle bir tıkanıklık olup olmadığını kontrol ederek eğer bir tıkanıklık varsa kürdan yardımıyla filtreleri temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde eğer makinenizin filtreleri yağlanmışsa bu durumda fırça ve su yardımıyla filtreleri detaylı bir şekilde temizlemeye çalışın. Ama bu işlemi yaptıktan sonra mutlaka filtreleri düzgün bir şekilde taktığınızdan emin olun. Bu adımların ardından makineniz hala temiz yıkama yapmıyorsa bu durumda mutlaka bir servise başvurun.