Mutfaklarımızın olmazsa olmaz emektarlarından birisi olan bulaşık makineleri, belirli bir kullanım sonrasında ya da yanlış kullanımdan dolayı iyi yıkama yapamayabiliyor. Bu kabus durum herhalde dönem dönem hepimizin başına gelmiş olabilir. Peki ama bulaşık makinemizin daha iyi yıkaması için neler yapabiliriz? Hiç çıkmamış gibi çıkan bulaşıklarla karşılaşmamak ve makinenizin eskisi gibi yıkaması için yapabileceğiniz bazı şeyler var elbette. İşte sizin için bulaşık makinenizin daha iyi yıkaması için yapmanız gereken bazı püf noktaları!

Bulaşık Makinesi Neden Temiz Yıkamaz?

Bulaşık makinenizi çalıştırdınız ve bulaşıklarınızın kirli bir şekilde mi çıktığını gördünüz? Bunun nedeni elbette makinenizin bozulması olabilir. Ama bunun yanı sıra makineniz bozulmasa da bazı nedenlerden dolayı bulaşıklarınızı kirli bir şekilde çıkartabilir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi makinenizin borusunun tıkanmış olması olabilir. Bu nedenle makinenizi hemen tamire vermeden ya da yeni bir makine almayı düşünmeden önce, makinenin borularını kontrol edebilirsiniz.

Makinenizin Temiz Çıkması İçin Püf Noktaları

Bulaşık makinenizin bulaşıklarınızı daha temiz bir şekilde yıkaması için öncelikle makinenizi çok fazla doldurmamaya özen göstermelisiniz. Çok dolu ve üst üste yığılmış bulaşıklar makineniz tarafından beklediğiniz kadar temiz yıkanamayabilir. Bununla birlikte yine bulaşıklarınızı makineye yerleştirirken mutlaka temizlemeye dikkat etmelisiniz. Eğer tabak ve tencerelerinizi, üzerlerindeki yemek artıkları ile birlikte makinenize yerleştirecek olursanız bu durumda bulaşık makinenizin borularının tıkanmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca tava ve tencere gibi büyük bulaşıklarınızı makinenize yerleştirirken suyun akış hızını kesmeyecek şekilde koymaya dikkat etmelisiniz.

Diğer yandan makinenize çok dar ve uzun bardaklar koymamaya özen gösterin. Bu tarz bardakların içine su tamamen giremeyeceği için bu bardaklar suyun akış hızını keser ve bu nedenle de diğer bulaşıkların daha iyi yıkanmalarına engel olurlar.

Bulaşıklarınızın iyi, temiz ve parlak bir şekilde yıkanması için ayrıca makinenize tuz ve parlatıcı eklemeyi de unutmamalısınız. Çünkü aşırı kireçli olan şehir sularının kireç oranını düşürmek için tuz ve parlatıcı önemli bir işleve sahiptir.

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Son olarak makinenizin yıkama işlemi bittikten sonra hemen kapağı açmamaya dikkat edin. Eğer makineniz biter bitmez kapağı açacak olursanız bu durumda bulaşıklarınız henüz kurumamış olduğu için üzerlerinde leke kalır.