HaberEkspresi.NET

Bulgaristandan gelip şifayı Ege’de buldu

Bulgaristan’ın Haskovo (Hasköy) şehrinde yaşayan ve yumurtalık kanseri tedavisi gören Tanya Koleva (48) şifayı Ege Üniversitesinde buldu

Bulgaristandan gelip şifayı Ege’de buldu
5 okunma
28 Nisan 2019 - 16:56

Bulgaristan’da devam eden kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlara karşı Tanya Koleva’nın alerjisi oluştu. Hastanın yaşamını tehdit eden bu durum karşısında Bugaristan’da kemoterapi ilaçlarının alerjen etkilerini kontrol altına alacak bir merkez bulamayan aile, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Göker’e ulaştı.  Prof. Dr. Göker’den Ege Üniversitesinde uzun yıllardır başarı ile uygulanan ‘Kemoterapi Desensitizasyon Tedavisi’ konusunda bilgi alan aile İzmir’e gelerek tedavilerini Ege Üniversitesinde sürdürmeye başladı.

‘‘ Sağlık Turizminde önemli bir potansiyele sahibiz ’’

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,  Tanya Koleva’yı ziyaret ederek sürdürülen tedavi konusunda bilgi aldı.  Ege Üniversitesinin Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, ‘‘ Hastanemiz pek çok konuda olduğu gibi ‘Kemoterapi Desensitizasyon Tedavisi’nde de bir referans merkezi. Ülkemizin gelecek hedefi olan sağlık turizminin bir parçası olarak komşu ülkelerden üniversitemize refere edilen yabancı hastalara da hizmet vermeye başlamanın gururunu yaşıyoruz. Üniversitemiz hastanesi sağlık turizmi için çok ciddi bir potansiyele sahip. Akademik kadromuz ve sağlık çalışanlarımızın donanımı çok iyi. Sunduğumuz sağlık hizmetindeki bu üst düzey standartların yükselmesi için fiziki imkânlarımızın da iyileşmesi gerekiyor. Onları da tamamladığımız zaman sağlık turizminde ciddi bir artış sağlayacağımıza inanıyorum’’ şeklinde konuştu.

Kemoterapi alerjisinin hayati öneme sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erdem Göker ise ‘‘ Bu tür alerjilerin iki önemli sonucu olabilir. Birincisi kemoterapi verirken alerji nedeniyle hastayı kaybedebiliriz. İkincisi ise hastayı alerji nedeniyle alması gereken ilacı alamayacağı için kanser nedeniyle kaybedebiliriz.   Dolayısıyla bir şekilde bu alerjinin ortadan kaldırılması veya azaltılması gerekiyor. Bunu da ancak yoğun bakım koşullarında göğüs hastalıkları ve alerji uzmanlarının bir araya geldiği bir ekip tarafından sağlayabiliriz. Bizim de Ege Üniversitesinde 2012 yılında kurduğumuz böyle bir ekibimiz var. Doç. Dr. Özlem Göksel ile birlikte 2012 yılından beri 1000’den fazla hasta için bu uygulamayı gerçekleştirdik ve son derece iyi sonuçlar aldık. Bu hayati alerjik durumun ortadan kaldırılması ile birlikte pek çok hastamızın hayatına dokunduk’’ diye konuştu.

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.