Türk mutfağının ve tatlılarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan un helvası özellikle kandillerde ve dini bayramlarda sofralarımıza renk katmaya devam ediyor. Gerek lezzeti ile gerekse de dini anlamı ile un helvası toplumumuzda oldukça önemli. Gelelim un helvasının yapımına. Un helvası her ne kadar az malzeme ile yapılıyor olsa da kesinlikle bir beceri ve maharet isteyen tatlılardan birisi. İstediğiniz kıvamda ve lezzette olması için yapım aşamasında birtakım püf noktalarına uymanız gerekir. İşte sizin için un helvası yapımı için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve ihtiyacınız olacak püf noktaları!

Un Helvası Yapımında Püf Noktaları

Un helvası yapımında birtakım püf noktalarına dikkat edecek olursanız dilediğiniz kıvamda ve lezzette un kurabiyesine ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. Bunun için ilk dikkat etmeniz gereken püf noktalarından birisi kullanacağınız tereyağı ve unun kaliteli olmasına dikkat etmek. Bunun yanı sıra un helvası yaparken kullanacağınız tavanın mutlaka yanmaz ve yapışmaz bir tava olmasına dikkat etmelisiniz. Helvanızı yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise unun topaklanmamasını sağlamak. Bunun için öncelikle unu elekten geçirin ve helvanızı yaparken kısık ateşte un ve yağı güzelce karıştırarak kavurmaya dikkat edin. Ayrıca helvanızın lezzetini artırmak için yağla birlikte iyice bütünleşmesini ve hafif sarımsı bir kıvam almasını sağlayın.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Un Helvası Tarifi İçin Malzemeler

Un helvamızı yapmaya başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 su bardağı un
  • 90 gr tereyağı
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı süt
  • 1 su bardağından biraz az toz şeker

Un Helvası Yapımı

Un helvamız için gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi helvamızın yapım aşamalarına. Bunun için öncelikle su, süt ve toz şekerini derin bir kaba alalım ve karıştıralım. Diğer yandan bir tencerede tereyağımızı eritelim. Bu esnada daha önceden elemiş olduğumuz unumuzu katarak renk alana kadar kavuralım. Yaklaşık olarak 10 dakika sonra unumuz istediğimiz rengi aldıktan sonra hazırlamış olduğumuz sütlü şerbet karışımını karıştıralım. Helvamız istediğiniz kıvamı aldıktan sonra ocağın altını kapatalım ve helvamızı ocaktan alalım. Son olarak şekil verelim ve servis edelim. Dilerseniz üzerini tarçın, ceviz ya da antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.