Pandemi koşulları nedeniyle alt üst olan çalışma hayatı tamamen yeni kurallara göre şekilleniyor. Bu bağlamda çalışanların ve işverenlerin beklentileri de değişiyor.

Covid-19 nedeniyle evlere kapanınca çoğu kişinin iş hayatı da temelden değişti. Özellikle beyaz yakalı çalışanlar aylarca evden çalıştı ve uzaktan çalışma sistemleri giderek gelişti. Bu çalışma modeli pek çok sorunu beraberinde getirse de çok sayıda şirket bu yöntemle devam etmek istiyor. Hibrit modele geçerek çalışanlarını haftanın ya da ayın sadece birkaç günü ofise çağıran şirketlerin sayısı giderek artıyor. Peki bu yeni sistemde bizi neler bekliyor?

Beklentiler Baştan Sona Değişti

Uzaktan çalışma

Artık her şey evin içine sıkıştığı için çalışanların beklentileri epey değişti. Toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle bakım ve ev işi yükünün genelde kadınlara yıkıldığı düşünülürse kadın çalışanların yükünün olağanüstü bir biçimde arttığı görünüyor. Ev içi şiddetin de arttığı ve çoğu çalışanın teknik yetersizlikler yaşadığı bu dönemde işverenlere de yeni görevler düşüyor. Teklif edilen olanakların hibrit çalışma ya da uzaktan çalışma modeline göre tekrar şekillenmesi gerekiyor. Daha fazla esneklik, teknik destek ve çocuk bakım yardımı gibi olanaklar değerlendirilmesi gereken ilk maddeler arasında yer alıyor. 

Esnek İzin Verimliliği Artırıyor

iş hayatı

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Evde olduğuna göre çalışanının her an iş başında olabileceğini düşünen işverenler çok olsa da çalışma saatlerine hala uyan hatta ev içi durumlara göre esneklik getiren şirketler de var. Üstelik bu esnekliği sağlayan şirketler verimliliğin arttığını görüyor. Fark edildi ki, çalışanlar özel yaşam ihtiyaçlarına göre plan yapabiliyor ve çalışma saatleri üzerinde az çok kontrol kurabiliyorsa çok daha iyi çalışıyor. Uzmanlar resmi sınırların olmadığı ve ihtiyaç halinde kullanılan esnek izin politikasının gelecekte daha da yayılacağını öngörüyor. Her yerden çalışma izni, ev izni ve hastalık izni ayrımı, güvene dayalı bir esnek izin politikası gibi araçlar sayesinde iş ve özel yaşamın uyumlu hale gelmesi sürecinin hızlanacağı düşünülüyor.