2023’e girilmesiyle birlikte “Lozan Barış Anlaşması” için 100.yıl dolmuş oldu. Lozan Barış Anlaşmasının 100.yılında sona ereceğine ilişkin iddialar uzun süredir gündemi meşgul ediyordu. Çokça tartışmanın yaşandığı Lozan anlaşmasının 100.yılda sona ereceği ve gizli maddelerin açıklanacağı iddialarına ilişkin ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan açıklama geldi. İşte Ortaylı’nın açıklamaları!

Tüm İddialar Uydurma

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Hürriyet” gazetesinden “Fulya Soybaş” ile röportaj gerçekleştirdi. Söz konusu röportajda ünlü tarihçi İlber Ortaylı, son yıllarda ortaya çıkan ve 2023’e girilmesiyle birlikte gündemden düşmeyen Lozan Barış Anlaşmasının 100. Yılda sona ereceği iddialarına yanıt verdi. Ortaylı, verdiği demeçte, gündemi meşgul eden ve sosyal medyada hakkında çok fazla paylaşım yapılan söz konusu iddiaların kahvehanelerde oturulup, konuşulan bir konu olduğunu ve bu insanların başka yapabilecekleri bir işin olmadığını belirterek, eleştirdi. İlber Ortaylı, açıklamasının devamında Lozan Anlaşması ile ilgili olarak bu tip anlaşmalara yönelik olarak herhangi bir geçerlilik tarihi, süre gibi bir uygulamanın söz konusu olamayacağını belirtti.

Büyük Bir Safsata

İlber Ortaylı, Hürriyet’e verdiği röportajında Lozan Barış Anlaşması ile ilgili olarak sosyal medyada dolaşan iddiaların büyük bir safsatadan ibaret olduğunu dile getirdi. Ortaylı, açıklamasının devamında esas vahim olan hususun bu gibi boş iddiaların televizyonlarda siyasiler, tarihçiler tarafından ele alınmasının, tartışılmasının olduğuna dikkat çekti.
Çok uzun zamandır, birilerinin toplumun belirli kesimlerini galeyana getirmek ve gerçek tarihe yönelik deformasyon oluşturabilmek maksadıyla bu ve buna benzer tarihi safsataların gün yüzüne çıkartıldığını belirtti.

Lozan Anlaşması İçin 2023 Neden Önemli

Ortaya atılan iddialara göre 1923 yılında Lozan’da imzalanan Lozan Barış Anlaşması için 100 yıllık bir geçerlilik süresi belirlendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılının kutlandığı 2023’te de Lozan Anlaşmasında yer alan maddelerin artık geçersiz hale geleceği iddia ediliyor. Hatta söz konusu iddialara göre Lozan Barış Anlaşması’nda bazı gizli maddelerin bulunduğu ve 100.yılıyla birlikte anlaşmanın süresi dolduğundan bu gizli maddelerin artık kamuoyuyla paylaşılabileceği yönünde geniş kesimler tarafından inanılan bazı iddialarda bulunuyor.