SGK’dan çalışan annelere büyük müjde geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında sigortalı anneler için çok sayıda destek ödemesi yapıyor. SGK, iş hayatında kadının rolünün arttırılması yani kadın istihdamının arttırılabilmesi amacıyla çeşitli teşvik paketleri açıklamaya devam ediyor. SGK’dan annelere verilen destekler sayesinde kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almaları sağlanıyor. SGK’dan annelere verilen destekler sayesinde sigortalı anneler 6.000 TL’ye varan destek alabiliyor. İşte 2022 yılında SGK’nın annelere verdiği geri ödemesiz destekler!

Çalışan Annelere 325 Euro Bakıcı Desteği

Çalışan anneler için en temel problemlerin başında mesai sürelerinde çocuğunun bakım sorumluluğudur. Bu nedenle çoğu anne işinden ayrılmak durumunda kalabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), çalışan anneler için bu sorunu ortadan kaldıracak bir desteği açıkladı. SGK tarafından açıklanan destek ise bakıcı desteği olarak isimlendirildi.
Yeni destek ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir’de ikamet eden anneler, MEB veya İŞKUR bakıcı sertifikasına sahip olan bakıcıları tutmak için SGK’dan destek ödemesi alabiliyor. Ancak bunun için kişinin mutlaka 4A sigorta koluna bağlı çalışıyor olması ve 0 ile 24 ay aralığında yaşı olan bir çocuğunun olması gerekmektedir. Tam zamanlı olarak sigortalı çalışan kadınlar, SGK’dan bakıcı desteği ödemesini 325 Euro olarak alabiliyor.

SGK tarafından ayrıca özel gereksinimi olan çocuğa sahip olan anneler için bakıcı desteğine ek olarak 50 Euro tutarında daha destek ödemesi yapıyor.

SGK Doğum Borçlanması

SGK’nın çalışan anneler için sağladığı bir diğer önem destek ise doğum borçlanmasıdır. Sigortalı olarak çalışırken doğum yapması nedeniyle doğum iznine ayrılan kadın sigortalılar, artık bu süreleri borçlanabiliyor. Böylelikle SGK emeklilik hesaplaması için bu sürelerinde değerlendirilmesini sağlayabiliyor. SGK’nın doğum borçlanması desteği sayesinde doğum yapan kadın sigortalılar 6 yıla kadar erken emekli olabiliyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SGK tarafından sağlanan bu hak, sigortalı olarak çalışırken çocuk sahibi olmuş kadın sigortalılara yöneliktir. Her kadın sigortalı 1 çocuk için 2 yıla kadar borçlanma yapabiliyor. Toplamda ise 3 çocuk için borçlanma yapılabiliyor. Böylelikle 6 yıla kadar borçlanma yapılarak, SGK erken emeklilik hakkından yararlanılabiliyor.