Emeklilik kaygısı yaşayan annelere müjde: doğum borçlanması sayesinde erken emekliliğin yolu göründü!

Hepimiz emekliliği hakedebilmek için canla başla çalışıyoruz. Çalışmaktan bunaldığımız anlarda ise emekli olduğumuz, kendimize ve sevdiklerimize bolca vakit ayırabildiğimiz günleri düşünerek kendimizi motive ediyoruz.

Ancak emekliliği hakedebilmek için temelde 3 şartı yerine getirmiş olmak gerekiyor. Sigorta girişinin yapıldığı tarihe göre değişen bu şartların başında hizmet süresi geliyor. Bu süre, sigorta girişinin yapıldığı gün ile emekli olunacak tarih arasındaki süreyi ifade ediyor. Bir diğer şart ise prim gün sayısı oluyor. Bir başka deyişle; yine sigorta girişinin yapıldığı tarihe göre değişkenlik gösterebilen bir süre boyunca prim ödemiş olmak gerekiyor. Üçüncü şart olarak ise, sigorta giriş tarihine bağlı olarak değişen bir yaşa erişmiş olmak gerekiyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Doğum Borçlanması Nedir?

sgkk

Emeklilik için gerekli şartları sağlamak kimi zaman kadınlar için zor olabiliyor. Hamilelik, doğum, çocuk büyütmek derken uzun süre çalışma hayatından uzak kalan kadınların, geriye dönük prim ödeme yapmasına imkan veren duruma doğum borçlanması deniyor. Bu sayede kadınlar çalışmadıkları süre için daha sonra toplu şekilde prim ödemesi yaparak erken emeklilik hakkı elde edebiliyor.

Son yapılan düzenlemeyle, her çocuk için 2 yıl olmak üzere, en fazla 3 çocuk için toplamda 6 yıl borçlanılabiliyor. Bu da 3 çocuk doğuran bir kadının 6 yıl geriye dönük prim ödeyerek erken emeklilikte bir hayli yol katetmesi anlamına geliyor.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Her doğum yapan kadın doğum borçlanmasından faydalanarak erken emekli olma hakkını kazanamıyor. Bu fırsattan yararlanabilmek için belli başlı şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor. Bu şartların başında, doğumdan önce sigortalı olarak en az 1 gün çalışmış olmak geliyor. Buna ek olarak, işten ayrıldıktan sonraki herhangi bir zamanda doğum yapmış olmak gerekiyor.

Ayrıca bebeğin sağ doğmuş ve doğum borçlanmasına başvurulduğu sırada yaşıyor olması şartı aranıyor. Doğum borçlanmasından faydalanabilmek için son şart olarak, doğumdan sonraki 2 yıl içerisinde çalışmamış olmak gerekiyor.

Doğum Borçlanmasına Nasıl Başvurulur?

Yukarıdaki koşulları sağlayan anneler; son çalışmasının/hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne veya Sosyal Güvenlik Merkezi'ne başvurarak doğum borçlanması talebinde bulunabiliyor, her çocuk için 2 yıl olmak üzere 6 yıla kadar geriye dönük prim ödeme şansı yakalayabiliyor.