Çalışan kadınlar, çalıştıkları süre boyunca birbirinden farklı nedenlerden dolayı işlerinden ayrı kalabiliyorlar. Bu nedenlerden birisi de anne olmak. Anne olan ve bu süreçte iş hayatına devam edemeyen kadınlar, çalışamadıkları günler nedeniyle emeklilik noktasında sorunlar yaşayabiliyorlar. Devlet bu durumu ortadan kaldırmak adına doğum borçlanması sistemini tasarladı ve doğum yapan annelere tam 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı verdi. Doğum borçlanması ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilmek için okumaya devam edin!

Doğum Borçlanması Nedir?

ev kadını

Doğum borçlanması, çalışan her anneyi ilgilendiren ve sigortalarının devamını sağlamalarına olanak veren bir sistemdir. Anne olma gerekçesiyle işinden bir süre ayrı kalan her kadına erken emeklilik imkanı sağlayan bu sistem, çalışan kadınlar tarafından merakla araştırılmaktadır.

emeklilik 5

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Doğum yapmaları nedeniyle işinden ayrı kalan kadınların, çalışamadıkları bu dönemde sigorta primleri yatmaz. Sigorta primleri yatmayan kadınlar, bu primleri tamamlayabilmek için doğum izninden sonra çalışamadıkları günleri, çalışarak telafi ederler ve bu nedenle emekli olabilme süresi uzamış olur. Doğum borçlanması, bu duruma engel olarak doğum nedeniyle çalışamayan kadınların çalışamadıkları günlerin primini geriye dönük ve toplu bir şekilde ödeyebilmelerini sağlar. 3 çocuğa kadar doğum borçlanmasına gidebilen kadın vatandaşlar, her çocuk için 2 yıl çalışma ortamından uzak kaldıkları için 3 çocuk sahibi olmaları durumda tam 6 yıla kadar erken emekli olabilme fırsatı yakalarlar. Çalışılmayan süre boyunca ödenmeyen primler, sonrasında toplu bir şekilde ödendiği için emeklilikte herhangi bir gecikme söz konusu olmaz.

Doğum Borçlanmasını Gerçekleştirebilmek İçin Hangi Şartlar Yerine Getirilmelidir?

ev kadını 2

Sizin için sıraladığımız şartları yerine getirebilen her kadın vatandaş, doğum borçlanması fırsatından yararlanarak erken emekli olabilme olanağı yakalayabilirler. İşte o şartlar;

  • Sigortası SSK üzerinde olan kadın vatandaşların, sigortalarının en az 1 gün yatmış olması gerekmektedir.
  • Çalışılan işten doğum izni alarak ayrıldıktan sonraki süreçte doğum yapmış olmak.
  • Doğum izni için işten ayrı kalınan süreçte doğan çocuğun sağ bir şekilde doğması ve yaşıyor olması.
  • Doğum yaptıktan sonraki 2 yıllık doğum izni sürecinde herhangi bir başka kurumda çalışmamış ve çalışmaya dair herhangi bir prim ödememiş olmak.