Her sigortalı, uzun ve yorucu çalışma serüveninin sonunda emekliliğine kavuşabilmeyi hayal eder. Hayatının önemli kısmını çalışarak geçirdikten sonra emekliliğin konfor ve rahatlığını yaşamak, yaşlılık dönemini sosyal güvence altına almak ister. Emekliliğe biran önce kavuşmak isteyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) sağladığı erken emeklilik konusu ise gündemden düşmüyor. SGK’nın bazı sigortalılar için tanıdığı erken emeklilik fırsatı kadın sigortalılar içinde geçerlidir.

SGK Doğum Borçlanması Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), kadın sigortalıların iş hayatında desteklenmesini sağlayan birbirinden önemli programlar uyguluyor. Bu programlar arasında kadın sigortalılara erken emekli olabilme fırsatı getiren doğum borçlanması programı da bulunuyor. Çalışan kadınların hamilelik ve doğum nedeniyle çalışamadıkları dönemlerinde sigortaya dahil edilmesini sağlıyor. Bu program sayesinde kadın sigortalılar 6 yıla kadar erken emekli olma şansını yakalıyor.

SGK doğum borçlanması, sigorta sistemi kapsamında doğum iznine çıkan kadınların bu süreleri borçlanarak, emeklilik hesaplaması için kullanabilmesini sağlıyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

SGK Doğum Borçlanması Şartları Neler?

SGK doğum borçlanması şartları kapsamında kadın sigortalılar doğum sebebiyle çalışamadıkları 2 yıllık süreyi borçlanarak, emeklilik hesaplama için değerlendirebiliyor. 4A, 4B ve 4C sigorta kollarında çalışıyor olması, doğumdan sonra SGK prim ödemesi yapılmış olması ve borçlanılan sürede çocuğun hayatta olması şartları aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kadın sigortalılar, doğum borçlanması hakkından faydalanabilmektedir.

SGK doğum borçlanması hakkı ile her kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadığı 2 yıllık süreyi borçlanabilmektedir. Buna göre 1 çocuk için 2 yıl borçlanma sağlanabiliyor. Her kadın sigortalı bu haktan 3 çocuğa kadar yararlanabiliyor. Böylelikle doğum başına 2 yıl olacak şekilde toplamda 6 yıl SGK doğum borçlanması yapabiliyor.

SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar?

SGK doğum borçlanması hesaplama günlük brüt asgari ücret tutarı üzerinden yapılmaktadır. SGK günlük brüt asgari ücretin %32’sinden az, 7.5 katından fazla olması durumunda yapılamamaktadır. 2022 asgari brüt ücreti 5.004.00 TL’dir. Buna göre günlük brüt kazanç 166.80 TL oluyor. Bu doğrultuda SGK doğum borçlanması 2022’de günlük en düşük 53.38 TL olarak hesaplanıyor. Borçlanılacak süre günlük bu tutar üzerinden hesaplanabilmektedir.