Adalet bakanlığı tarafından Vakıfbank ile yapılan ihale sonucunda 25.000 lira olarak yapılan promosyon anlaşması, emekliler için bankalar tarafından verilen promosyonun yoğun bir rekabete neden olması, son günlerde gündemi meşgul eden bir konu haline dönüştü. Hemen her sektörden, bankalarla yapılmış geçmiş anlaşmalar gözden geçiriliyor ve gün koşullarına göre yeniden düzenleme yapılması isteniyor.

Sendikalar ve çalışanlar bu konuda yoğun bir şekilde çalışmaya başladı. Bu çalışmaların sonuçlarından bir tanesi Tüm Yerel Sen sendikası tarafından gösterilen yoğun çaba sonucunda oluştu. Daha önce Edirne Belediyesi çalışanları için yapılmış olan promosyon anlaşması iptal edilerek, yeniden anlaşma sağlandı. Yeni yapılan anlaşmayla birlikte, promosyon tutarı 3 yıl için 22.000 lira oldu.

Eski Promosyon Anlaşması İptal Edildi, Promosyon 22.000 TL Oldu

Konuyla ilgili twitter üzerinden açıklama yapan Tüm Yerel Sen, “Yapılan bu promosyon sözleşmesinin diğer Belediyelerimize örnek olmasını temenni eder. Mevcut promosyon sözleşmesini feshederek, emekçiden yana taraf olan Edirne Belediye Başkanımız Sn. Recep Gürkan’ı ve Edirne Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizi yürekten kutluyoruz.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Kamu çalışanlarına maaşlarını aldıkları bankalar ile yapılan anlaşmalar gereği promosyon ödemesi yapılmaktadır. Banka promosyon sözleşmeleri uzun süreleri kapsayacak şekilde hesaplanması yaşanan yüksek enflasyon sürecinde hak kayıplarına neden olmaktadır.

Geçmiş dönemde imzalanan sözleşmelerin feshi veya yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda bütün Belediyelere Sendikamız tarafından yazı yazılarak promosyon sözleşmelerinin güncellenmesini talep ettik.
Yetkili olduğumuz Edirne Belediyesinde mevcut eski sözleşme fesh edilerek 422 emekçi adına üç yıllık 22.500 TL banka promosyonu sözleşmesi imzaladık.” Dedi.

Maaş Promosyonları İçin CHP’ den Açıklama

Maaş promosyonlarının arttırılması ve bu konuda yeni anlaşmaların yapılması konusunda, CHP oldukça yoğun bir çalışma yürütüyor. Konuyla ilgili Veli Ağbaba, banka promosyon ücretlerinin düşük olduğunu ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yaşanan hayat pahalılığı ve liranın kaybettiği değere bağlı alım gücünün düşmesi, daha önce yapılmış promosyon anlaşmalarıyla elde edilen tutarların, erimesine yol açıyor. Bu durum anlaşmaların yenilenmesi ve bankalar tarafından yeni teklifler verilmesini sürekli gündeme taşıyor. CHP adına bu konuda açıklama yapan Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Yapılan maaş promosyonu anlaşmalarının yetersizlişğine dikkat çekerek, maaş promosyon ücretlerinin gözden geçirilerek güncellenmesi ve artırılması gerekiyor” dedi.

Ağbaba açıklamanın devamında "Kamu bankalarınca yapılan düşük ödemeler bu enflasyon ortamında kabul edilemez. Kamu bankaları promosyon ödeme tutarlarını yeniden gözden geçirmelidir. Asgari ücret altında maaş alan emeklilerimiz banka promosyonları ile bir nebzede olsun enflasyon karşısında kendilerini korumak istemektedirler. Milyonlarca emekliye maaş ödemesi yapan kamu bankalarının şu an emeklilerimize sundukları promosyon tutarları, özel bankaların katbekat altındadır. Milyonlarca emekliye maaş ödemesi yapan kamu bankalarının emekli promosyon tutarını özel bankalar seviyesine çıkarması ve SGK' nın gerekli düzenlemeyi yaparak promosyon artışlarını bir kritere bağlaması gerekmektedir”  dedi.