Devlet 2022 yılında yüz binlerce kişiye aylık ödeme yapacak. Başvuruda bulunan dar gelirli aileler, devletten 12 ay boyunca nakit desteği ödemesi alabilecek. Üstelik yapılan açıklamalara göre başvuruda bulunan herkes 450 TL ile 600 TL arasında aylık ödeme alabilecek. Emekli, esnaf ve çalışan tüm vatandaşların faydalanabileceği 600 TL’ye kadar olan 12 aylık destek ödemesinin şartları neler? Detaylar haberimizde!

Devlet Aylık 600 TL Nakit Ödeme Yapacak!

Devlet, 2022 yılında önlenemeyen enflasyon artışının getirdiği hayat pahalılığı karşısında ihtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı denetiminde sürdürülen yeni sosyal destek projesi kapsamında dar gelirli vatandaşlara 12 ay boyunca 450 TL ile 600 TL aralığında nakit ödeme yapılacak.

Destek Ödemesinden Kimler Yararlanabilecek?

Devletin sunduğu destek ödemesine ilişkin olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklama yapıldı. Yanık’ın açıklamasına göre başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olduğunu gösteren genel koşullara ve yanı sıra hane kişi başına düşen gelir seviyesinin net asgari ücret tutarının 3’te 1’inden az olması halinde destek ödemesinden yararlanabilecek.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Destek ödemesinden herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm özel sektör çalışanları ve yanı sıra esnaf, sanatkar ve diğer bağımsız çalışanlar yararlanabilecek. Ayrıca şartlara uygun olmaları halinde SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklileri ile bunların dul ve yetimleri de yararlanabiliyor.

2022 yılı net asgari ücret tutarına göre yapılan hesaplamalar çerçevesinde destek ödemesini alabilmek için hanede kişi başına düşen ücretin 2022 net asgari ücretin 3’te 1’i olan 1.833 TL’den düşük olması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında destek ödemesi 4 kişilik bir aile için 7.300 TL’den az gelir olması gerekiyor.

Devlet Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen “Aile Destek Programı” için başvuru işlemleri herkes tarafından hızlı ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Buna göre aile destek programı başvuru işlemleri e-Devlet Kapısı’nda yer alan bakanlığa ait uygulamalardan yapılabiliyor. Ayrıca vatandaşlar ikametgah adresinin bağlı olduğu “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV)” şubesine giderek de başvuru yapabiliyor.