Asgari ücrete yapılan zammın ardından memur ve emekli maaşlarına da yapılan zamlarla beraber bir süredir gözler bu farkların ne zaman yatırılacağında idi. Sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi ve memur ve emekli maaşlarına ilişkin farkların ne zaman yatacağı da belli oldu. İşte 3 Ocak’ta açıklanan memur ve emekli maaş zamlarından sonra farkların yatırılacağı tarihe ilişkin beklenen detaylar!

Fark Ödemeleri

Bilindiği gibi 3 Ocak 2022 tarihinde yetkililer memur ve emekli maaşlarına yapılan zam konusunda açıklama yapmış ve yapılması beklenen zam oranını netleştirmişlerdi. Memur maaşlarına yapılacak olan toplu sözleşme zammı yüzde 7,5 oranına yükseltilirken 2,5 puanlık fark için memur ve emeklilere de fark ödemesi yapılması gerekiyor.  Memur ve emekliye ek zam, kademeli doğal gaz tarifesi ve Bireysel Emeklilik Sistemine ilişkin kanun teklifi bu tarihte TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Şimdi ise T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile söz konusu farkların yatırılmasına ilişkin diğer detaylar açıklığa kavuşturuldu. Buna göre, 5510 sayılı Kanunun 4/1-(c) bendi yani Emekli Sandığı kapsamında olan emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan kişiler, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere oluşan farklarını, aylıklarını aldıkları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarından alabilecekler. Söz konusu fark ödemeleri ise 27 Ocak 2022 tarihinde yapılacak.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Bu konuda yapılacak olan fark ödemeleri, maaşların ödeme dönemlerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

Emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylıklarını her ay alanlar için; Ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,

Aylıklarını üçer aylıklar halinde almakta olanlardan ise;

  • Kasım-Aralık-Ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,
  • Grupta Aralık-Ocak-Şubat döneminde aylık alanlara; 2 aylık tutarında,
  • Grupta Ocak-Şubat-Mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında, aylık fark tahakkuk ettirilmiştir.

4A ve 4B’lilerin Fark Ödemeleri

Aynı şekilde 5510 sayılı Kanunun 4/1-(a) ve 4/1-(b) bentlerinde olanlar yani SSK ve BAĞKUR’lu olarak gelir ve aylık almakta olanların aylıkları ise zamlı olarak ödeme günlerinde ödenmeye başlanmış durumda. Bu kapsamda SSK emeklilerine verilecek olan zamlı maaş 17 – 26 Ocak tarihinde verilirken Bağ-Kur emeklileri de zamlı maaşlarını 17 – 26 Ocak tarihleri arasında alabilecekler.