Tüm çalışanlar, ileride emekli olarak rahat bir ekonomik hayat geçirmek ve geleceğini garanti altına almak istiyor. Fakat emeklilik için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. Bunun için belirli bir yaşı doldurmak ve yine belli bir prim gün sayısını tamamlamak gerekiyor. Fakat maalesef özellikle ev hanımlarının belirli bir yerde çalışmadıkları için prim gün sayısı konusunda farklı uygulamalara tabi olmaları gerekiyor. İşte daha öncesinde bir iş yerinde çalışmayanlara da emeklilik olanağı sağlayan uygulamaya ilişkin detaylar!

Emeklilik İçin Adım Atın!

Emeklilik mevzuatına göre herhangi bir işte çalışmayan ya da 30 günün altında eksik günle çalışan kişiler de istedikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Mevzuata göre ev hanımları da çalışmıyor olsalar dahi isteğe bağlı sigorta yaptırarak emekli olabiliyorlar. İsteğe bağlı sigorta hükümleri kapsamında kişiler, 2008 yılından önce hangi statüde çalışıyorlarsa o statüye sayılıyorlardı. Yani SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur üzerinden hangi statüde ise yine oradan isteğe bağlı sigorta yapılabiliyordu. Fakat bu tarih itibariyle isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler artık Bağkur'dan yani 4B statüsü üzerinden sigortalı yapabiliyorlar. 30 günden az çalışıp eksik günlerini 30 güne tamamlamak isteyenlerse 4A yani SSK kapsamında isteğe bağlı sigortalı oluyorlar.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Ödenecek Primler

Ev hanımlarının emekli olabilmelerine olanak sağlayan isteğe bağlı sigorta için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle Türkiye’de ikamet etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra zorunlu sigortayı gerektirecek bir iş yapmıyor olmak ya da 30 günden az çalışıyor olmak gerekiyor. Bu kişilerin ödemeleri gereken prim miktarı ise kişilerin isteklerine bırakılmış ancak asgari tutar belirlenmiştir. Belirlenen asgari tutar olarak prim, brüt asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasındaki kazancın yüzde 32’si üzerinden ödenir. Emeklilik için bu primlerin ödenmesi ile birlikte ayrıca sağlık hizmetlerinden de yararlanılabilir. Ev hanımları gibi herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayıp isteğe bağlı sigorta yaptıranlar da 4B’li çalışanlarla aynı koşullara tabi oluyor. Prim ödeme gün sayısının belirlenmesinde ise ilk sigorta giriş tarihi belirleyicidir. 30 Nisan 2008’den sonra isteğe bağlı sigorta yaptıran kadın ve erkekler 9000 prim gününü tamamladıkları takdirde prim şartını yerine getirmiş olurlar.