Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İŞKUR işsizlikle mücadele kapsamında her kesim için özenle hazırlanmış istihdam programlarını sürekli arttırarak devam ettiren önemli bir işleve sahip. Engelli vatandaşların, çalışabilmesinin normal vatandaşlara daha zor olması, onlar için özel istihdam alanları oluşturulması, hibe ve teşvik projelerinin hazırlanması ve çeşitli iş edindirme projelerinin yapılmasını gerektiriyor.
Bu çerçevede İŞKUR çok yönlü projeler yürütüyor. Engellilerin iş bulmalarında aracılık yapmak, iş kurmak isteyen engellilere hibe ve kredi desteği sağlamak, meslek edinmek isteyen engellilere meslek edindirme kursları oluşturmak kurumun hassasiyetle üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Bu çalışmalar sonucunda son 7 yıllık süreç içerisinde 3.000’den fazla engellinin iş kurması sağlanmış durumda. Yine son on yılda çeşitli meslek edindirme kursları ve programlarından 65.000’den fazla engelli vatandaşımız yararlanmış.

Engelli Girişimciler İçin Hibe Desteği

Engelli girişimcilerin iş kurmalarına yardımcı olmak amacıyla sunulan hibe desteği, 2022 yılında da sürüyor. Bu yıl 65.000 TL’ye kadar verilecek olan hibe, engellilerin iş sahibi olabilmesi için eşsiz bir avantaj sağlıyor. Başvuruları her yılın son ayında gerçekleştiren engelliler, 17 Aralık 2021 tarihine kadar başvurularını yaptılar. Bu kapsamda uygun görülen başvurulara hibe destekleri veriliyor. Engelliler başvurularını iskur.gov.tr web platformu üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden yapabiliyorlar.

İŞKUR Engelli Vatandaşlarımızın İş Bulmalarını Sağlıyor

Engelli vatandaşlarımızın sahip oldukları meziyetler, bilgi birikimleri ve engellerine özel olarak, çalışabilecekleri işleri bulma konusunda İŞKUR özel bir çalışma yürütüyor. Engelli vatandaşlarımızın tüm özelliklerine göre özel istihdam alanlarından faydalanabilmeleri sağlanıyor. Kurumda her engelli vatandaşa özel olarak atanmış birer iş koçu bulunuyor. Bu sayede engelli vatandaşların işlerinde kalıcı olmaları konusunda da destekler veriliyor.

İŞKUR Engelli Vatandaşlar İçin Meslek Edindirme Çalışmaları

Engelli vatandaşlarımızın engel durumlarına ve meziyetlerine göre çeşitli alanlarda kurslara katılarak, meslek edinmelerini hedefleyen programlar sürekli yenileniyor. Farklı iller ve farklı alanlarda istihdam açığını kapatmak konusunda da katkı sağlayan meslek edindirme kursları için başvurular, iskur.gov.tr veya e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Çeşitli kurs programları ile ilgili duyurular, iskur.gov.tr üzerinden yapılıyor. Bu sayede engelli vatandaşlarımızın, kendilerine en uygun seçenekten faydalanabilmesi hedefleniyor.