Evlerimizin olmazsa olmazı beyaz eşyaları arasında yer alan çamaşır makineleri, belki de ev içinde en çok ihtiyaç duyduğumuz ve elimiz ayağımız olan eşyalardan birisi. Küçüklü büyüklü birçok çamaşır ve tekstil ürününün temizliğinde kullandığımız çamaşır makinelerimiz perdelerimizden çarşaflara, kıyafetlerimizden nevresimlere birçok şeyin temizliğinde oldukça yardımcı. Ancak tüm bunların temizliğinde kullandığımız çamaşır makinelerimiz belirli aralıklarla temizlenmediği takdirde kir ve hata bakteri üreten bir durumda olabilir. Özellikle makinemizi düşük sıcaklıkta çalıştırdığımız zamanlarda daha çok bakteri üreten makinelerimizde bakterinin yanı sıra mantar ve küf de olabilir. Ve tüm bunlar ise çamaşır makinemiz için zararlı ve istenmeyen bir durum da yaratabilir. Bu nedenle bu yazımızda sizler için çamaşır makinenizi kolaylıkla temizleyebileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz. Bu yöntemi denediğiniz takdirde makineniz ilk aldığınız günkü gibi pırıl pırıl olabilir. İşte çamaşır makineniz için pratik ve son derece başarılı bir temizleme yöntemi!

Çamaşır Makinesi Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Çamaşır makinenizi pratik bir şekilde temizleyebilmeniz için öncelikle aşağıdaki malzemeleri temin etmeniz gerekiyor:

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor
  • Limon tuzu
  • Su
  • Deterjan tableti
  • Askorbik asit (C-vitamini)

Tüm bu malzemeleri temin edip hazırladıktan sonra artık sıra geldi bu malzemelerle çamaşır makinenizi pırıl pırıl edebileceğiniz uygulamaya.

Çamaşır Makinesi Temizleme Yöntemi

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş makinenizi temizleyebilmek için yapmanız gerekenleri açıklayabiliriz. Bunun için öncelikle, deterjan tozunu koyduğunuz bölmeyi açarak eğer bu bölümde küf varsa o bölmeyi çıkartıp yıkayabilirsiniz. Ardından 6 litre suyu tamburun içine dökelim ve askorbik asit ile yarım torba limon tuzunu ılık su içinde karıştırdıktan sonra tambura dökelim. Bundan sonra ön yıkamalı olacak şekilde ve 90 derecede ekstra durulama seçeneğini de seçerek makinenizi çalıştırın. Bunun öncesinde filtreyi açın ve boşaltın ve daha sonra çamaşır makinenize 6 adet deterjan tableti ekleyerek aynı programda yeniden çalıştırın. Son olarak bir temizleme süngeri yardımıyla çamaşır makinenizi temizleyin. Hatta 6 deterjan daha ekleyerek makineyi üçüncü defa çalıştırın. Sonucu gördüğünüzde gözlerinize inanmayacaksınız. İlk günkü parlaklığına ulaşan çamaşır makineniz bu yöntem sayesinde çamaşırlarınızı tertemiz etmeye devam edecek.